Skuteczne działania prokuratorów przeciw bezprawnemu pobieraniu opłat za parkowanie
28.09.2018
Prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury przeprowadzili analizę aktów prawa miejscowego - uchwał rad gmin dotyczących stref płatnego parkowania.
Podjęli oni także działania zmierzające do zakwestionowania zamieszczonych w nich zapisów sprzecznych z ustawą z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2222 ze zm.).
Polecenie wydane przez Zastępcę Prokuratora Generalnego
Działania podjęte przez prokuratorów to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda. W piśmie z 17 czerwca 2016 roku zwrócił się on do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
W swoim piśmie Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których – zgodnie z ustawą o drogach publicznych – nie powinny być one pobierane. Zgodnie bowiem z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele.
Skuteczność działań prokuratorów osiągnęła poziom 90 proc.
Wskutek podjętych działań prokuratorzy zbadali 351 uchwal rad gmin. Zakwestionowanych zostało 156aktów prawa miejscowego, a prokuratorzy wnieśli 158 środków prawnych. Prokuratorzy kwestionowali w nich wprowadzenie przez samorządy opłat za parkowanie w soboty, ale także inne uregulowania sprzeczne z ustawą o drogach publicznych.
Skuteczność rozpoznanych prokuratorskich skarg do sądu administracyjnego oraz wniosków do rad gmin osiągnęła poziom 90 proc.
Działania podjęte przez prokuratorów spowodowały wyeliminowanie z obrotu prawnego szeregu wadliwych regulacji znajdujących się w uchwałach rad gmin. Przyczyniły się one też do poprawy jakości stanowionego prawa miejscowego.
Bezprawne praktyki pomorskich gmin
Przykładem skutecznej pracy prokuratorów są działania podjęte w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Na skutek przeprowadzonej analizy zaskarżono szereg uchwał organów samorządu terytorialnego dotyczących stref płatnego parkowania.
Prokuratura Rejonowa w Pucku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pięć tego typu aktów (uchwały Rad Gmin: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo).Prokuratura Rejonowa w Tczewie zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Pelplin, a Prokuratura Rejonowa w Malborku – na podstawie art. 70 Prawa o prokuraturze – wezwała Rady Gmin Stegna i Krynica Morska do zmiany zakwestionowanych zapisów uchwał. Rada Miasta Bytowa została wezwana do podjęcia takich działań przez Prokuraturę Rejonową w Bytowie.
Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził ponadto do zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów kolejnych 9 uchwał. Przewidywały one odpłatność za postój pojazdów na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty. Jeden z zaskarżonych aktów prawa miejscowego to uchwała Rady Miasta Sopotu z 19 października 2015 roku w sprawie ustalania strefy płatnego parkowania w zakresie pobierania opłat w soboty. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku uznała, że uchwała jest sprzeczna z ustawą z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Sobota jest bowiem dniem wolnym od pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku podzielił stanowisko prokuratury. Wyrokiem z 20 października 2016 roku WSA uznał nieważność par. 3 uchwały Rady Miasta Sopotu w zakresie pobierania opłat w soboty.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.08.2021 14:24 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 20.08.2021 12:23 Nadolny Damian