W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczne rozbicie grupy garwolińskiej i mińskiej przez Lubelski pion PZ PK

24.09.2021

Prokurator Lubelskiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji podjął skuteczne działania w celu walki z przestępczością narkotykową czego efektem było rozbicie dwóch zorganizowanych grup przestępczych – garwolińskiej i mińskiej, które działały na terenie Mazowsza. Szefowie grupy garwolińskiej zostali skazani, natomiast wobec członków tej grupy oraz grupy mińskiej proces nadal się toczy. Dotychczas w sprawie skierowano akty oskarżenia przeciwko łącznie 50 osobom.

dłonie w kajdankach

Skazani szefowie „grupy garwolińskiej”

Cześć z oskarżonych w tym Patryk J. ps. „Karypel” i Paweł M. ps. „Szczypior” kierujący grupą garwolińską została już prawomocnie skazana. Wyrok w I instancji wydał Sąd Okręgowy w Siedlcach, który skazał Patryka J. ps. „Karypel” i Pawła M. ps. „Szczypior” na kary łączne po 7 lat pozbawienia wolności. Wyrok ten został następnie utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Lublinie. Oskarżeni złożyli w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego, który uznał ją za bezzasadną. Sądy oceniły, że materiał dowodowy zebrany przez prokuratora był wartościowy i wiarygodny, w tym w szczególności informacje pozyskane od skruszonych członków grupy, którzy poszli na współpracę z organami ścigania i ujawnili szczegóły dotyczące działania grupy garwolińskiej.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył również czterech członków „grupy garwolińskiej”. Na ławie oskarżonych zasiada jeszcze Dawid P., Hubert S., Daniel Sz. oraz Jakub A. Prokurator oskarżył ich o udział w tej grupie (art. 258 par. 1 kodeksu karnego). Oskarżeni zostali także o produkcję i handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 53 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).

Grupa garwolińska

W toku śledztwa ustalono, że tzw. grupa „garwolińska” zawiązała się w maju 2009 roku i działała do maja 2016 roku na terenie Garwolina, Warszawy, Górek i innych miejscowościach województwa mazowieckiego. Na jej czele stali Patryk. J. ps. „Karypel” oraz Paweł M. ps. „Szczypior”. Obaj mężczyźni na stałe mieszkali w Garwolinie. Grupa zajmowała się produkcją substancji psychotropowych w postaci amfetaminy w znacznych ilościach.

W toku śledztwa ustalono, że sprawcy na specjalnie skonstruowanej przez siebie linii technologicznej usiłowali wyprodukować substancję psychotropową w postaci siarczanu amfetaminy o wadze nie mniejszej niż 28,560 kilograma. Produkcja narkotyku została zatrzymana przez interwencję Policji. Linia produkcyjna znajdowała się w domu jednorodzinnym położonym w miejscowości Górki (gmina Garwolin). Podczas przeszukania tego domu, na gorącym uczynku produkcji narkotyków zatrzymano dwóch podejrzanych – Huberta S. i Daniela Sz. Członkowie grupy zajmowali się także handlem substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy, tabletek ekstazy, tabletek MDMA oraz środkami odurzającymi w postaci marihuany. Dystrybucja narkotyków była prowadzona głównie w Garwolinie  w lokalach, w których miała działać firma pośrednictwa finansowego oraz punkt ksero i salon gier. W rzeczywistości lokale zostały wynajęte wyłącznie po to, by sprzedawać w nich środki odurzające i substancje psychotropowe.

Z ustaleń postępowania wynika, że grupa garwolińska zajmowała się handlem środkami psychotropowymi w postaci amfetaminy w ilości 364 kg, kokainy w ilości 68 kg, tabletek ekstazy w ilości 20.000 sztuk, marihuany w ilości 126 kg.

Proces grupy mińskiej

Kolejne skuteczne działania Lubelskiego pionu PZ PK i CBŚP to  rozbicie tzw. grupy mińskiej - zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami w województwie mazowieckim. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała m.in. w Mińsku Mazowieckim, Garwolinie, Warszawie, Lublinie, Łaskarzewie, Kołbieli, Siedlcach, Ostrołęce. Na tym terenie działały również inne zorganizowane grupy przestępcze w tym tzw. garwolińska, łaskarzewska i lubelska. Wszystkie grupy w tym mińska zajmowały się produkcją i handlem znacznymi ilościami amfetaminy, kokainy, tabletek ekstazy oraz marihuany.

Z ustaleń dokonanych w trakcie postępowania wynika, że grupa mińska zajmowała się obrotem znacznymi ilościami substancji psychotropowych w postaci amfetaminy w ilości 1316 kg i środków odurzających w postaci marihuany w ilości 273,5 kg. Grupą kierował Mariusz M. ps. „Czarny”, a do najważniejszych osób w strukturze grupy należeli Przemysław G. oraz Paweł M. ps. „Szarpak”, Świder”.  

Porwanie dla okupu

Członek grupy mińskiej Przemysław G. oraz Robert O. zostali oskarżeni o dokonanie porwania dla okupu i wymuszenie rozbójnicze. Do zdarzenia doszło w kwietniu 2015 roku na parkingu w Mińsku Mazowieckim. Pokrzywdzony został tam zwabiony przez sprawców pod pozorem sprzedaży części samochodowych, następnie przez grupę kilkunastu mężczyzn uzbrojonych w pałki został zaatakowany i uprowadzony do busa. Pokrzywdzony został pobity pałką w głowę i kolano. Sprawcy wśród których byli oskarżeni Przemysław G. oraz Robert O. zażądali od pokrzywdzonego 50 tysięcy złotych okupu za jego wypuszczenie.   Przemysław G. oraz Robert O. udali się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, gdzie udało im się uzyskać 7 tysięcy złotych. Kiedy Przemysław G. oraz Robert O. przyjechali po dalszą część okupu pod domem pokrzywdzonego czekało na nich pięciu mężczyzn, którzy chcieli odbić Jacka S. Doszło do pościgu, a następnie kolizji dwóch samochodów. Wówczas pokrzywdzony wykorzystał moment nieuwagi sprawców i uciekł. Z miejsca zdarzenia został odebrany przez swoją dziewczynę i jej koleżanki. Na miejsce kolizji przyjechali funkcjonariusze Policji, którzy wylegitymowali uczestników kolizji w tym oskarżonych Przemysława G. oraz Roberta O. i sporządzili z tego zdarzenia notatkę urzędową. Oprócz zeznań bezpośrednich świadków tego zdarzenia ustalenia te dokonano również w oparciu o informację uzyskane od członków grupy garwolińskiej, którzy podjęli współpracę z organami  ścigania i dzięki którym skazani zostali przywódcy tej grupy. 

Prokurator zarzucił Przemysławowi G. oraz Robertowi O. dokonanie wymuszenia rozbójniczego oraz porwania dla okupu ze szczególnym udręczeniem. Zarzucane czyny zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Siedlcach.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}