Śląski pion PZ PK przedstawił zarzuty członkom zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej największe laboratorium narkotyków w Polsce
25.08.2022
W toku śledztwa nadzorowanego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali jedno z największych laboratoriów narkotyków syntetycznych w Polsce, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa 4CMC (klefedron). W trackie czynności zatrzymano 4 osoby, w tym „chemika”. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 26 do 46 lat. W toku działań przejęto ponad 2,3 tys. litrów płynnego 4CMC, z którego można uzyskać co najmniej 600 kg klefedronu o czarnorynkowej wartości około 30 milionów złotych oraz 50 ton prekursorów i odczynników chemicznych niezbędnych do wytworzenia 4CMC.
Największe laboratorium narkotyków w Polsce
Na terenie powiatu będzińskiego w jednej z hal magazynowych funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej zlikwidowali jedną z największych dotychczas wytwórni narkotyków syntetycznych w Polsce. Przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej przez tydzień trwało usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia oparów substancji znajdujących się w hali, gdzie odbywał się proces produkcji narkotyków. Następnie wyposażeni w specjalistyczne kombinezony i w maski policjanci przeprowadzali oględziny, które ze względu na ilość zabezpieczanych substancji chemicznych trwały 3 tygodnie. Jeden z czterech zatrzymanych na gorącym uczynku mężczyzn poszukiwany był listem gończym przez Sąd Okręgowy w Opolu.
Zabezpieczano ponad 50 ton chemikaliów
W trakcie czynności zabezpieczono ponad 2,3 tysiąca litrów płynnej substancji, która na podstawie wstępnej opinii fizyko-chemicznej zakwalifikowana została jako substancja psychotropowa w postaci 4-CMC (klefedron). Część wyprodukowanej substancji uległa w międzyczasie krystalizacji, zamieniając się w 300 kg gotowego narkotyku. Łączna wartość czarnorynkowa zabezpieczonych narkotyków wyniosła nie mniej niż 30 milionów złotych.
Jednocześnie zabezpieczono około 50 ton różnego rodzaju substancji chemicznych niezbędnych do procesu produkcyjnego, w tym prekursorów narkotykowych, urządzenia do ważenia i porcjowania gotowego narkotyku jak również wiele innych dowodów przestępczej działalności.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz wytworzenia znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawiania wolności.
Trafili do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa