Śląski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej produkującej klefedron
17.02.2023
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia przeciwko 8 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupie przestępczej produkującej klefedron. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk oraz produkcję znacznych ilości narkotyków w postaci klefedronu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Jeden z oskarżonych w przeszłości odbywał karę wieloletniego pozbawienia wolności za przestępstwa narkotykowe.
Dwa zlikwidowane laboratoria narkotykowe
Do pierwszych zatrzymań doszło 19 stycznia 2022 r. kiedy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali na terenie Sosnowca laboratorium wytwarzające narkotyk syntetyczny o nazwie 4 CMC – Klefedron. Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane 29 czerwca 2022 r na terenie powiatu będzińskiego. Z ustaleń śledztwa wynika, że w proceder zaangażowane były osoby wywodzące się ze środowiska związanego z przestępczością narkotykową na co wskazuje również profesjonalny sposób zorganizowania i wyposażenia zlikwidowanych laboratoriów.
Klefedron – niebezpieczny dla życia i zdrowia
W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że do czasu zatrzymania sprawcy wyprodukowali narkotyki, a także posiadali bazę surowcową do dalszej produkcji, łącznie kilku milionów dawek efektywnych tj. zdolnych do jednorazowego odurzenia dorosłej osoby. Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków wynosiła 30 milionów złotych. Klefedron stosowany jest jako środek stymulujący, euforyzujący oraz empatogenny. Jego działanie psychoaktywne zbliżone jest do tradycyjnego mefedronu. Jest narkotykiem silnie uzależniającym, a przy tym nawet jednorazowe jego zażycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa