Śląski pion PZ PK skierował kolejne dwa akty oskarżenia przeciwko 20 członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym „Torcida”
22.06.2023
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejne dwa akty oskarżenia w śledztwie dotyczącym działającej na terenie Śląska zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym określanej jako Torcida, której członkowie zajmowali się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Akty oskarżenia obejmują łącznie 72 przestępstwa popełnione przez 20 oskarżonych. Dotychczas prokurator oskarżył już 186 osób. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 § 2 kk, wymuszenia rozbójnicze, liczne pobicia o wyjątkowo drastycznym przebiegu, rozprowadzenia znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz posiadanie broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym
Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy funkcjonującej od 2005 zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zrzeszającej pseudokibiców z Zabrza. Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, używała przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności. Jej członkowie brali udział w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Z ustaleń dokonanych przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. Grupa opierała się na podziale ról i funkcji poszczególnych członków. Charakteryzowała się zorganizowaną, stałą i zamkniętą strukturą, określonymi zasadami działania, przynależności oraz hierarchicznym podporządkowaniem. Członkowie grupy popełniając przestępstwa posługiwali się bronią palną, jak również niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów.
W toku postępowania kilkunastu podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami ścigania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków.
W wyniku przeprowadzonych czynności w toku śledztwa zabezpieczono środki odurzające i substancje psychotropowe w postaci amfetaminy i marihuany oraz zatrzymano broń palną i amunicję.
Bójka na autostradzie A1
Zdarzenia objęte aktem oskarżenia dotyczą m.in. bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Do jednego z takich zdarzeń doszło w październiku 2018 roku na autostradzie A1. Wówczas 200 osobowa zorganizowana grupa przestępcza pseudokibiców z Zabrza poprzez wrzucenie na jezdnię siatki ogrodzeniowej oddzielającej autostradę doprowadziła do zatrzymania pojazdów, a następnie pobicia pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich poprzez wyciąganie pasażerów z samochodów jak również uderzenie przez okna osób siedzących wewnątrz.
Akty oskarżenia obejmują również bójkę z użyciem niebezpiecznych przedmiotów do które doszło w grudniu 2018 roku pomiędzy członkami Torcidy oraz pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. W trakcie bójki oskarżeni używali m.in. maczet i siekier.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa