Śląski pion PZ PK skierował kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym „Torcida”
09.05.2022
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował (19 kwietnia 2022 roku) do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejny akt oskarżenia w sprawie działania na terenie Śląska zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. „Torcidy”. Grupa zajmowała się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.
Członkowie grupy byli skupieni wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Aktem oskarżenia objęto łącznie 52 przestępstwa popełnione przez 24 oskarżonych w okresie od 2019 do końca 2021 roku.
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował dotychczas już 9 aktów oskarżenia przeciwko 125 osobom w sprawie działalności „Torcidy”.
Zakres zarzutów
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 § 2 kk, obrót ponad 120 kg marihuany, haszyszu, amfetaminy, mefedronu i tabletek ekstazy, a także płynnej amfetaminy służącej do produkcji substancji psychotropowej kwalifikowany z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wewnątrzwspólnotowe dostawy tych substancji oraz wytwarzanie hurtowych ilości – ponad 25 kg amfetaminy celem wprowadzenia jej do obrotu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejne zarzuty dotyczą szeregu czynów przeciwko wolności, życiu i zdrowiu, takich jak rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, pobicia, uszkodzenia ciała, pozbawienia wolności, a także czyny polegające na utrudnianiu toczącego się postępowania. Poza tym zarzuty obejmują przestępstwa związane z posiadaniem i handlem bronią palną i amunicją bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Spośród ponad stu zatrzymanych w toku śledztwa, kilku podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami postępowania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków.
Zabezpieczono narkotyki i broń palną
W wyniku przeprowadzonych czynności w toku postępowania zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, oraz dodatkowo zatrzymano kilka sztuk broni palnej, w tym karabin maszynowy oraz ponad 700 sztuk amunicji.
W toku postępowania zabezpieczono mienie w postaci gotówki, złotej biżuterii i samochodu osobowego.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa