W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śląski pion PZ PK skierował kolejny akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym „mafii tytoniowej”, której działalność doprowadziła do uszczupleń podatkowych na 526 milionów złotych

21.04.2023

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko Maciejowi P. i innym 12 oskarżonym w śledztwie dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem tytoniem, której działalność doprowadziła do uszczupleń z tytułu podatku akcyzowego na ponad 526 milionów złotych. Dotychczas prokurator skierował w tej sprawie 6 aktów oskarżenia przeciwko 49 osobom. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Śląski pion PZ PK skierował kolejny akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym „mafii tytoniowej”

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 i 3 kk oraz popełnienie szeregu przestępstw karnoskarbowych polegających na uchylaniu się od ujawnienia przedmiotu i podstaw opodatkowania oraz narażania podatku na uszczuplenie w związku z przywozem z zagranicy wyrobu akcyzowego w postaci suszu tytoniowego, bez jego uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy oraz nielegalnego obrotu i produkcji  suszu tytoniowego.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa wobec dwóch oskarżonych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych oskarżonych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozoru policji.

Fikcyjny tranzyt suszu tytoniowego

W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że oskarżeni sprowadzali do Polski susz tytoniowy przy wykorzystaniu fikcyjnych podmiotów i dokumentów w postaci międzynarodowych listów przewozowych CMR. Zgodnie z tymi zaświadczeniami susz tytoniowy transportowany był tranzytem przez Polskę do innych europejskich krajów, podczas gdy faktycznie wprowadzany był do Polski, a następnie bez znaków akcyzy sprzedawany nieuprawnionym podmiotom.

Mechanizm działania grupy

W ramach śledztwa Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach utworzył międzynarodowy zespół śledczy JIT, w ramach którego władze Niemiec przekazały stronie polskiej materiały z czynności prowadzonych wobec szeregu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na ich terenie. Dzięki tej współpracy prokurator ustalił, że oskarżeni w celu prania pieniędzy wykorzystywali podmioty gospodarcze zarejesrtowane na terenie Niemiec, Litwy i Bułgarii, które wcześniej zostały kupione przez członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na rachunki bankowe tych podmiotów członkowie grupy przyjęli środki finansowe w łącznej wysokości ponad 3 milionów euro oraz ponad 650 tysięcy złotych. Następnie środki te transferowali do firm zlokalizowanych na terenie Mołdawii, Polski i Bułgarii, celem zakupu susz tytoniowego, sprowadzanego następnie do Polski.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że szacowana kwota uszczuplenia z tytułu podatku akcyzowego wynosi ponad 526 milionów złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}