Śląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty za wytwarzanie znacznych ilości klefedronu tzw. „kryształu”
25.04.2024
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wszczął śledztwo w sprawie ujawnienia przez funkcjonariuszy CBŚP laboratorium narkotyków syntetycznych, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa w postaci klefedronu. Na gorącym uczynku zatrzymano 3 osoby i przejęto ponad 3,8 tony klefedronu oraz prawie 20 ton różnych środków chemicznych niezbędnych do wytworzenia 4CMC.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym trzem mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 § 1 kk.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Trafili do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wobec wszystkich trzech podejrzanych wnioski o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach w całości podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni.
Fabryka klefedronu na Pomorzu
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na Pomorzu na terenie powiatu słupskiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci tzw. „kryształu”. W wyniku przeszukania ujawniono kompletną profesjonalną linię produkcyjną narkotyków syntetycznych oraz klefedron w różnej postaci o łącznej wadze ponad 3,8 tony Łącznie z zabezpieczonych substancji można uzyskać kilka milionów porcji dilerskich. Szacunkowa wartość czarnorynkowa przejętych narkotyków to ponad 61 milionów złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli także 20 ton różnych substancji chemicznych, z których można by wyprodukować kolejną znaczną ilość narkotyków. Wszystkie zabezpieczone substancje będą poddane szczegółowym badaniom przez biegłych
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa