Śląski pion PZ Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia przeciwko 3 urzędnikom Ministerstwa Rozwoju i Technologii
22.03.2024
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 3 urzędnikom Ministerstwa Rozwoju i Technologii w tym Stanisławowi Z., Krzysztofowi S. i Tomaszowi K. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2011 - 2021 Stanisław Z., Krzysztof S. i Tomasz K. jako członkowie służby cywilnej - pracownicy Ministerstwa do Spraw Gospodarki, obecnie Ministerstwa Rozwoju i Technologii - działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej prowadzili odpłatne szkolenia dla przedsiębiorców ubiegających się o wydanie od reprezentowanego przez nich organu kontroli - właściwego Ministra do spraw gospodarki, decyzji administracyjnych, w tym o zgodę na obrót specjalny.
150 szkoleń
W śledztwie ustalono, że oskarżeni nie posiadali na tą działalność zgody Dyrektora Generalnego właściwego Ministerstwa, tym samym wykonywali ją wbrew przepisom Ustawy o służbie cywilnej i Zarządzenia nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 roku, a więc wbrew zasadom bezstronności i bezinteresowności oraz dopuszczając do podejrzeń o konflikt między interesem publicznym i prywatnym. Z ustaleń postępowania wynika, że oskarżeni przeprowadzili w różnych konfiguracjach łącznie ponad 150 szkoleń, których sumaryczna wartość wynosiła ok. 0,5 miliona złotych.
Jest to już drugi akt oskarżenia w tej sprawie, poprzednio prokurator oskarżył Omara F. i Benedykta D. o czyny z art. 133 ust. 1 Ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - polegające na pośredniczeniu w obrocie bronią, amunicją i technologią o przeznaczeniu wojskowym bez koncesji i przyjęciu z tego tytułu prowizji w łącznej kwocie 453 tysięcy EUR i 31 tysięcy PLN.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajow