W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo dotyczące aktów sabotażu związanego z uszkadzaniem obiektów przemysłowych i infrastruktury krytycznej

25.10.2024

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod sygn. 1001-105.Ds.74.2024 prowadzi śledztwo dotyczące brania udziału na terenie Polski oraz innych krajów członkowskich Unii Europejskiej w działalności obcego wywiadu poprzez dokonywanie aktów sabotażu polegających na uszkadzaniu obiektów przemysłowych oraz infrastruktury krytycznej w postaci lotnisk, samolotów i pojazdów oraz inicjowaniu pożarów za pomocą paczek kurierskich z samozapłonem (art. 130 § 7 kk).

Informacja_akt sabotażu

Śledztwo zostało wszczęte w dniu 5 sierpnia 2024 roku na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prowadzone jest także we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.
 

Zarzuty
 

W toku postępowania zatrzymano, ogłoszono zarzuty z art. 130 § 7  i 8 kk, a następnie tymczasowo aresztowano 4 osoby, które zaangażowane były w działalność ujawnionej grupy sabotażowo-dywersyjnej o charakterze międzynarodowym.
Wobec kolejnych 2 ustalonych sprawców wszczęto poszukiwania międzynarodowe. Jednocześnie prowadzone są intensywne czynności mające na celu ustalenie pełnego kręgu osób zaangażowanych w działalność omawianej grupy, także we współpracy z organami ścigania innych krajów Unii Europejskiej.
 

Mechanizm działania

Działalność grupy polegała na dokonywaniu aktów sabotażu i dywersji związanych z nadawaniem za pośrednictwem firm kurierskich do krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii przesyłek z zawartością zakamuflowanych materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, które ulegały samozapłonowi lub detonacji w czasie transportu lądowego i lotniczego.  Ponadto celem grupy było testowanie kanału transferu dla tego rodzaju przesyłek, które finalnie miały zostać wysłane do Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady.


prok. Katarzyna Calów-Jaszewska
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}