Spotkanie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z prokuratorami i pracownikami prokuratur regionu krakowskiego.
10.05.2024
Prokurator Generalny Adam Bodnar odwiedził dzisiaj Kraków, gdzie spotkał się ze środowiskiem prokuratorskim i urzędniczym z obszaru właściwości Prokuratury Regionalnej w Krakowie. W wizycie wziął udział Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Prokuraturze Rejonowej Kraków - Śródmieście Wschód i Prokuraturze Rejonowej Kraków - Śródmieście Zachód, których siedziby znajdują się w tym samym budynku. Była to okazja, aby Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy zapoznali się z panującymi tam warunkami pracy oraz zagadnieniami występującymi w bieżącej pracy, ważnymi dla funkcjonowania tych jednostek Prokuratury.
Istotną częścią wizyty Adama Bodnara w Krakowie było spotkanie z szeroko rozumianym środowiskiem prokuratorskim, w którym uczestniczyli prokuratorzy i pracownicy prokuratur reprezentujący prawie wszystkie jednostki organizacyjne podległe Prokuraturze Regionalnej.
Prokurator Generalny w swoim wystąpieniu przedstawił jaką Prokuraturę chciałby zbudować i w jaki sposób zamierza to osiągnąć. Wielokrotnie podkreślał, że zbudowanie profesjonalnej i niezależnej Prokuratury wymaga przygotowanych merytorycznie, odpowiedzialnych i niezależnych prokuratorów, a także fachowych i dobrze opłacanych pracowników. Adam Bodnar zwracał uwagę na konieczność usprawnienia postępowań i zwiększenia skuteczności w zwalczaniu przestępczości, jako elementu wzmacniania społecznego poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Prokuratura powinna odzyskać zaufanie w społeczeństwie, a osiągnięcie tego celu możliwe jest poprzez stanie na straży praworządności w interesie państwa i obywateli, a w tym ochronę praw i wolności przy zachowaniu bezstronności, obiektywizmu, profesjonalizmu, niezależności i płynącej z niej osobistej odpowiedzialności prokuratorów za podejmowane działania. Prokurator Generalny wskazał na potrzebę wzbogacenia tradycji polskiej Prokuratury o międzynarodowe standardy wypracowane przez organizacje międzynarodowe, tj. Radę Europy, stowarzyszenia prokuratorów, a przede wszystkim orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej ma istotne znaczenie dla wdrażania tych standardów, które będą stanowiły gwarancję niezależności prokuratorów i autonomii Prokuratury.
Adam Bodnar część swojego wystąpienia poświęcił tematyce zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa prokuratorów w związku z wykonywanymi obowiązkami, dostrzegając potrzebę stworzenia systemu udzielania odpowiedniego wsparcia psychologicznego i ochrony prawnej.
Prokurator Generalny odniósł się do obecnej sytuacji kadrowej, finansowej i lokalowej Prokuratury, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji występującej w regionie krakowskim.
Po tym wystąpieniu odbył się panel dyskusyjny, w którym udział obok Prokuratora Generalnego wzięli: Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk, prok. Monika Lewandowska wykonująca obowiązki służbowe w Prokuraturze Krajowej, prok. Mariusz Krasoń Dyrektor Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej i Prokurator Regionalny w Krakowie Piotr Niezgoda. Tym razem tematem dyskusji nie były zagadnienia związane z funkcjonowaniem Prokuratury, była to rozmowa pomiędzy uczestnikami panelu o powodach, dla których zdecydowali się wybrać zawód prokuratora.
Najbardziej oczekiwaną była trzecia część spotkania, podczas której przybyli prokuratorzy i pracownicy Prokuratury mieli możliwość zaprezentowania swoich opinii i zadawania pytań Prokuratorowi Generalnemu oraz uczestnikom panelu.
Największe zainteresowanie budziły następujące zagadnienia:
- wzmocnienie kadry urzędniczej zarówno ilościowe, jak i w zakresie zwiększenia ich wynagrodzeń, tzw. dodatek „wielkomiejski” w dużych jednostkach,
- przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych przy projektowaniu nowej ustawy Prawo o prokuraturze,
- zmian dotyczących organów samorządu prokuratorskiego w zakresie ich kompetencji, sposobu powoływania i organizacji,
- podwyższenia wynagrodzeń aplikantów KSSiP oraz ich uprawnień procesowych przewidzianych w ustawie,
- wzmocnienia kadrowego prokuratur – zwiększenia etatów i obsady wakatów w prokuraturach rejonowych,
- sytuacji asesorów,
- wzmocnienia kompetencji miękkich, a także zapewnienia wsparcia psychologicznego dla prokuratorów i urzędników,
- wniosków o wyłączenie od orzekania sędziów, co do których Sąd Najwyższy już się wypowiedział, iż nie spełniają oni kryteriów niezawisłości.
Ostatnim punktem wizyty było spotkanie Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego z kierownictwem Prokuratury Regionalnej w Krakowie i kierownictwem Prokuratur Okręgowych podległych tej jednostce. Tematem rozmowy była wymiana informacji i poglądów w zakresie zmian, które powinny dokonać się w Prokuraturze, aby zagwarantować prawidłową realizacje jej ustawowych zadań.
Prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego