Spotkanie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z prokuratorami i pracownikami prokuratur regionu wrocławskiego
21.02.2025
Prokurator Generalny Adam Bodnar rozpoczął dzisiaj kolejny etap „Tour de Prokuratura”. Środowisko prokuratorskie nazwę tę nadało cyklowi osobistych spotkań Adama Bodnara z prokuratorami i pracownikami Prokuratury.
Dzisiaj Prokurator Generalny wraz z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Kornelukiem i Dyrektorem Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej Jarosławem Onyszczukiem odwiedza Wrocław.
W planie pobytu uwzględniono wizytę w Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia Krzyki - Zachód, spotkanie z kierownictwem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu oraz Prokuratorami Okręgowymi z jednostek podległych, a przede wszystkim otwarte spotkanie Prokuratora Generalnego i towarzyszących mu osób z prokuratorami i pracownikami ze wszystkich jednostek organizacyjnych prokuratury regionu wrocławskiego. Otwarte spotkanie stanowi realizację idei Adama Bodnara w zakresie osobistych kontaktów z jak najliczniejszym gronem osób zatrudnionych w Prokuraturze, niezależnie od zakresu wykonywanych zadań i obowiązków.
Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy, odwiedzając Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Krzyki - Zachód, mieli okazję zapoznać się z panującymi warunkami pracy, ale także porozmawiać z prokuratorami i pracownikami tej jednostki o bieżących sprawach mających istotny wpływ na ich codzienną pracę.
Kolejne spotkanie, które miało charakter otwarty, odbyło się w siedzibie Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, uczestniczyło w nim ponad 300 osób.
Prokurator Generalny przedstawił najistotniejsze założenia, które w jego ocenie pozwolą na zbudowanie autorytetu Prokuratury, jako organu państwa realizującego prawidłowo swoje ustawowe zadania. To model prokuratury niezależnej od innych organów i szeroko rozumianych wpływów zewnętrznych, gwarantującej profesjonalizm i niezależność prokuratorów w wykonywaniu obowiązków służbowych, spełniającej międzynarodowe standardy oraz odbudowującej zaufanie w społeczeństwie. Prokurator Generalny przekazał zebranym aktualne informacje dotyczące przystąpienia do Prokuratury Europejskiej, w tym powołania pierwszej polskiej Prokurator Europejskiej oraz delegowanych prokuratorów europejskich, a także etapu prac legislacyjnych tworzących podstawy prawne funkcjonowania i organizacji biur krajowych tej prokuratury w Polsce.
Adam Bodnar w swoim wystąpieniu odniósł się do sytuacji kadrowej, finansowej i lokalowej Prokuratury, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji występującej w jednostkach organizacyjnych z regionu wrocławskiego. Poinformował o aktualnym etapie prac związanych z podziałem dodatkowych środków budżetowych zabezpieczonych na podwyżki dla wszystkich pracowników prokuratury (urzędników, asystentów i innych) oraz planach inwestycyjnych i remontowych, służących poprawie warunków pracy.
Wystąpienie Adama Bodnara stanowiło wstęp do dyskusji prowadzonej w formie panelu, w którym uczestniczyli także Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk, Dyrektor Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej Jarosław Onyszczuk oraz Prokurator Regionalny we Wrocławiu Piotr Wójtowicz. Dyskusja skoncentrowała się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem prokuratury w kontekście planowanych zmian w zakresie rozdziału funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, wynagrodzeniami pracowników prokuratury oraz sytuacją kadrowa.
Najbardziej oczekiwaną przez wszystkich uczestników spotkania była jego część, w której przybyli prokuratorzy i pracownicy mieli możliwość wypowiedzenia się o ważnych dla nich sprawach. Osobisty kontakt, możliwość zadawania pytań i uzyskiwanie odpowiedzi, to najlepsza formuła definiowania potrzeb środowiska prokuratorskiego i oczekiwanych zmian w funkcjonowaniu prokuratury.
Kierowane do Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego pytania odnosiły się do wizji funkcjonowania pionu wojskowego w strukturze prokuratury, odciążenia pracą prokuratur rejonowych, udziału pracowników sekretariatu w dyżurach zdarzeniowych poza godzinami urzędowania, „niwelowania kominów” w zakresie wynagrodzeń urzędników, odwoływania z delegacji, zwiększenia nominacji asesorskich i prokuratorskich, zróżnicowania wynagrodzeń asystentów prokuratorskich i sędziowskich, rozszerzenia zakresu funkcjonalności systemu informatycznego Prok-Sys, czy też utworzenia oddziału Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury we Wrocławiu.
Wizyta Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego zakończyła się spotkaniem z kierownictwem Prokuratury Regionalnej oraz Prokuratorami Okręgowymi z podległych jednostek. Wymieniono informacje i poglądy na tematy związane z działalnością prokuratury w aspekcie prawidłowej realizacji funkcji kierowniczych.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego