W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z przedstawicielami mediów zainteresowanych sprawą dziennikarza Jarosława Ziętary

13.09.2024

Dzisiaj Prokurator Generalny Adam Bodnar spotkał się z przedstawicielami mediów zainteresowanych sprawą Jarosława Ziętary. Spotkanie stanowiło odpowiedź na Apel Prezydium Rady Polskich Mediów o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza. Zaproszenie do udziału skierowano również do organizacji zrzeszających dziennikarzy oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Spotkanie_ws_J_Ziętary_1

Prokurator Generalny otwierając spotkanie przywołał określone w art. 2 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności prawo do życia, które nakłada na państwo obowiązek wyjaśnienia okoliczności jego pozbawienia. Podkreślił, że wyjaśnienie okoliczności zaginięcia i śmierci Jarosława Ziętary ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa, ale przede wszystkim dla środowiska dziennikarskiego i dla wartości, jaką jest wolność słowa. Adam Bodnar podziękował dziennikarzom za stałą pomoc i wsparcie udzielane prokuratorom prowadzącym postępowania. Podkreślił zaangażowanie i nieustępliwość środowiska dziennikarskiego. Zadeklarował konsekwentne podejmowanie dostępnych i możliwych działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności śmierci Jarosław Ziętary, w tym, jeżeli wystąpi taka konieczność, współpracy ze służbami i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców przestępstwa.

Obecni na spotkaniu prokuratorzy prowadzący i analizujący sprawę Jarosława Ziętary zapoznali uczestników z etapami 3 postępowań obejmujących różne wątki zdarzenia dotyczącego Jarosława Ziętary (zabójstwa, udzielenia pomocy do zabójstwa i zlecenia zabójstwa). Prokuratorzy wskazywali na znaczący wkład dziennikarzy w pozyskiwaniu materiału dowodowego ponieważ część dostarczanych prokuraturze informacji stawała się pełnowartościowym źródłem dowodowym. 

Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że w dwóch sprawach dotyczących Jarosława Ziętary prokuratura oczekuje na orzeczenia sądów rozpoznających wniesione przez oskarżycieli publicznych środki odwoławcze. Odnośnie postępowania w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary, które zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy, prokuratorzy wciąż dostrzegają przestrzeń do uzyskania dowodów, które mogą pozwolić na podjęcie umorzonego postępowania.

W trakcie dyskusji obecni dzielili się swoimi informacjami i hipotezami co do możliwej motywacji zabójstwa Jarosława Ziętary, skierowano też szereg pytań do Prokuratora Generalnego i prokuratorów.

Zebrani uzyskali zapewnienie, że prokuratura z pełnym zaangażowaniem analizuje i nadal będzie analizowała dotychczas zgromadzony materiał dowodowy i poszukiwała nowych dowodów, aby wyjaśnić sprawę zaginięcia i śmierci Jarosława Ziętary. 

 

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}