W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Prokuratora Generalnego z prokuratorami europejskimi

03.01.2025

2 Spotkanie Prokuratora Generalnego z prokuratorami europejskimi

Prokurator Generalny Adam Bodnar spotkał się dzisiaj z polskim prokuratorem europejskim w Prokuraturze Europejskiej, Grażyną Stronikowską oraz ośmioma delegowanymi prokuratorami europejskimi w Rzeczypospolitej Polskiej, w załączeniu decyzja Kolegium Prokuratury Europejskiej. W spotkaniu uczestniczył także Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk, Zastępca Prokuratora Generalnego Jacek Bilewicz i Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej Mirosław Jerzy Iwanicki. 

Prokurator Grażyna Stronikowska została wyłoniona w krajowej procedurze wyboru kandydatów na polskiego prokuratora europejskiego w Prokuraturze Europejskiej przez Zespół konkursowy powołany przez Ministra Sprawiedliwości. Następnie jej kandydatura została wskazana Radzie Unii Europejskiej przez luksemburską Komisję Selekcyjną. W dniu 12 grudnia 2024 r. Pani prokurator została oficjalnie mianowana przez Radę Unii Europejskiej na pierwszą prokurator europejską z Polski.

Delegowani prokuratorzy europejscy w Rzeczypospolitej Polskiej także zostali wyłonieni w konkursie przeprowadzonym przez Zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości.

Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to jeden z priorytetów Adama Bodnara od momentu objęcia funkcji Prokuratora Generalnego. Wniosek inicjujący procedurę przystąpienia polskiej prokuratury do tej instytucji został wysłany w pierwszym dniu sprawowania urzędu. Procedura ta trwała rok i została zwieńczona dołączeniem polskiej prokuratury do Prokuratury Europejskiej.

Prokurator Generalny wielokrotnie podkreślił, że to ważne i symboliczne wydarzenie, będące wyrazem pogłębiania integracji europejskiej i lojalności wobec instytucji europejskich. Stanowi ono istotny etap na drodze do odbudowy praworządności w Polsce.   

Obecnie przyjęto tymczasowe rozwiązania logistyczno-organizacyjne mające służyć rozpoczęciu działalności delegowanych prokuratorów europejskich w Polsce. Docelowo będą utworzone 4 biura krajowe w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Warszawie. 

Do podjęcia pełnej aktywności Prokuratury Europejskiej w Polsce niezbędne jest wejście w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, określającej ramy prawne funkcjonowania tej instytucji w Polsce. Proces legislacyjny jest w toku. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do regulacji unijnych dotyczących Prokuratury Europejskiej.

Prokuratura Europejska to niezależny organ Unii Europejskiej powołany do prowadzenia postępowań przygotowawczych, wnoszenia i popierania aktów oskarżenia przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej, a w tym: nadużyć finansowych, transgranicznych oszustw związanych z podatkiem VAT powodujących szkodę dla budżetu Unii Europejskiej, prania pieniędzy czy przestępstw korupcyjnych. 

Delegowani prokuratorzy europejscy w Polsce jeszcze w styczniu tego roku przystąpią do działań operacyjnych Prokuratury Europejskiej. 


prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Materiały

Decyzja Kolegium Prokuratury Europejskiej z dn. 16 grudnia 2024 r.
College​_decision​_appointment​_PL​_EDPs​_PL.pdf 0.14MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}