Spotkanie z ekspertami od badania wypadków lotniczych
17.03.2018
Prokuratura Krajowa podjęła rozmowy ze światowej sławy ekspertami od badania wypadków lotniczych w sprawie przyszłej współpracy przy wyjaśnianiu tragedii smoleńskiej. Celem współpracy ma być wydanie ekspertyzy na temat okoliczności i przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154M nr 101 w Smoleńsku w dniu 10.04.2010 r.
Kilkunastu specjalistów, głównie ze Stanów Zjednoczonych, spędziło w Warszawie ostatni tydzień na zaproszenie Zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka. W toku konsultacji eksperci zostali zapoznani z dotychczasowym przebiegiem śledztwa, a także przedstawili własne metody badawcze i najnowsze osiągnięcia naukowe w wyjaśnianiu katastrof lotniczych.
Wcześniej brali oni udział w badaniu szeregu najgłośniejszych wypadków lotniczych na całym świecie, m.in.:
• amerykańskiego Boeinga nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku,
• katastrofy promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.
• wodowania amerykańskiego Airbusa na rzece Hudson w Nowym Jorku w 2009 roku,
• malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą w 2014 roku,
• niemieckiego Airbusa we francuskich Alpach w 2015 roku,
Zaproszeni eksperci specjalizują się m.in. w mechanice i inżynierii lotniczej, aerodynamice oraz projektowaniu i pilotowaniu samolotów. Pracowali dla największych światowych instytutów badawczych, amerykańskiego Pentagonu i FBI, laboratoriów kryminalistycznych i amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
Zaangażowanie zagranicznych specjalistów o niekwestionowanym autorytecie ma gwarantować pełną niezależność i fachowość postępowania w sprawie katastrofy smoleńskiej, prowadzonego przez Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej. Bieżące rozmowy mają na celu wyłonienie zespołu biegłych i ustalenie zakresu przyszłych prac badawczych. Taki zespół zostanie formalnie powołany poprzez wydanie przez prokuratora stosownego postanowienia.
Zespół Śledczy nawiązał dotąd współpracę z renomowanymi instytutami badawczymi z Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch, którym przekazał do badań fizykochemicznych próbki z wraku Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku, a także pobrane podczas sekcji zwłok. Na zlecenie Prokuratury Krajowej badania takie prowadzą:
• Instytut Nauk Sądowych Irlandii Pół nocnej,
• Laboratorium Badań Materiałów Wybuchowych dla Celów Sądowych w Laboratorium Naukowo-Technicznym Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii,
• Włoskie Laboratorium Kryminalistyczne Korpusu Karabinierów.
Zagraniczni eksperci są również zaangażowani w przeprowadzenie kompleksowych sądowo-lekarskich badań ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. W skład międzynarodowego zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej weszły osoby o niekwestionowanych dokonaniach i autorytecie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 14:27 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:51 administrator gov.pl