W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Zastępcy Prokuratora Generalnego Jacka Bilewicza z delegacją Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (tzw. Komisja Wenecka) w sprawie projektu ustawy wprowadzającej rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego

12.09.2204

Na zaproszenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara przebywa w Polsce delegacja Komisji Weneckiej. Wizyta ta związana jest z przygotowanym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze oraz innych ustaw, wprowadzającej rozdział funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Komisja Wenecka

Dzisiaj w Prokuraturze Krajowej odbyło się spotkanie członków delegacji Komisji z Kierownictwem Prokuratury Krajowej i prokuratorami członkami Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, współautorami projektu nowelizacji.
Komisję Wenecką reprezentowali Wiceprzewodniczący Marta Cartabia i Martin Kuijer, dwóch członków Regina Kiener, Tomáš Langášek oraz Taras Pashuk z Sekretariatu Komisji.
Ze strony Prokuratury w spotkaniu wzięli udział: Zastępca Prokuratora Generalnego Jacek Bilewicz, Dyrektor Biura Prezydialnego PK Jarosław Onyszczuk, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej PK Mirosław Jerzy Iwanicki oraz Prokurator Okręgowy w Warszawie Michał Mistygacz.

Na wstępie przedstawiono główne założenia, które legły u podstaw opracowania projektu ustawy, koncentrujące się na budowaniu prokuratury niezależnej od jakichkolwiek zewnętrznych wpływów. W szczególnym zainteresowaniu Członków Komisji pozostawały proponowane rozwiązania w zakresie powoływania i odwoływania Prokuratora Generalnego, a także pozycji i kompetencji Krajowej Rady Prokuratury. Przedstawiciele Prokuratury udzielili wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania. Spotkanie pozwoliło na wyjaśnienie pozycji ustrojowej i zasad funkcjonowania prokuratury po przeprowadzeniu rozdziału funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Efektem wizyty członków Komisji Weneckiej będzie opracowana na podstawie  ich uwag i spostrzeżeń opinia o zgodności projektu ustawy ze standardami wzmacniającymi instytucje demokratyczne i ochronę praw człowieka. Opinia będzie stanowiła głos doradczy w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o prokuraturze i innych ustaw. 


Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy do spraw konstytucyjnych, dokonuje analizy zgodności prawa krajowego z europejskimi standardami.


prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}