Surowe kary pozbawienia wolności dla twórców „piramidy finansowej”
25.04.2018
Sąd Okręgowy w Kaliszu 18 kwietnia 2018 roku na kary pozbawienia wolności skazał 47-letniego mieszkańca Kalisza oraz 41-letniego mieszkańca jednej z podkaliskich miejscowości. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim oskarżyła ich o stworzenie „piramidy finansowej” oraz prowadzenie działalności bankowej bez pozwolenia.
Wyrok zgodny z wnioskami prokuratora
Swoimi przestępczymi działaniami oskarżeni mężczyźni wyrządzili szkodę w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych. Pokrzywdzonych zostało 641 osób.
Zgodnie z wnioskami prokuratora 47-latkowi Sąd wymierzył karę łączną 12 lat pozbawienia wolności, karę grzywny w wysokości 700 tysięcy złotych, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych.
Drugi z mężczyzn został skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, karę grzywny w wysokości 250 tysięcy złotych. Sąd orzekł także obowiązek częściowego naprawienia szkody i zobowiązał oskarżonego do pokrycia kosztów postępowania w wysokości 160 tysięcy złotych.
Sprawcy wykorzystali schemat Ponziego
W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim ustalono, że oskarżeni mężczyźni opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”. W rzeczywistości była ona platformą pożyczkową, w ramach której sprawcy zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”. Zobowiązywali się w nich do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED. Dokonane w sprawie ustalenia wykazały, że podejrzani nie inwestowali uzyskanych środków wpłacanych przez pokrzywdzonych. Wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do realnej możliwości przeznaczania środków na działalność inwestycyjną i przeznaczali je na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów. Miało to na celu uwiarygodnienie prowadzonej działalności.
Realizowane wypłaty środków pieniężnych na rzecz pokrzywdzonych pochodziły z wpłat pożyczek udzielanych przez kolejnych uczestników „programu partnerskiego”. Działając w ten sposób sprawcy stworzyli opartą o schemat Ponziego „piramidę finansową”.
Swoich czynów oskarżeni dopuścili się pomiędzy 30 września 2012 roku, a 19 maja 2016 roku.
W toku śledztwa, prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim od 2014 roku, zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym między innymi przesłuchano ponad 700 osób, zabezpieczono obszerną dokumentacje finansową oraz uzyskano kompleksową opinię międzynarodowej instytucji zajmującej się audytem finansowym.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.08.2021 09:33 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:41 administrator gov.pl