Szef grupy wraz z prezesem spółki paliwowej oskarżeni o uszczuplenia podatkowe na kwotę 24 milionów złotych
28.11.2018
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia dotyczący działania zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej uszczupleń podatkowych w związku z obrotem paliwami płynnymi.
7 osób objętych aktem oskarżenia
Aktem oskarżenia objętych zostało siedem osób, którym zarzucono popełnienie łącznie trzydziestu ośmiu przestępstw karnych i karano – skarbowych. Wszystkim oskarżonym zarzucono działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez Artura T., która w okresie od stycznia 2012 roku do czerwca 2014 roku zajmowała się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, dokumentom oraz przestępstw skarbowych, polegających na dokonywaniu uszczupleń należności podatkowych w podatku od towarów i usług (VAT) oraz w podatku akcyzowym. Wiązało się to z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach, podrabianiem dokumentów oraz podejmowaniem czynności, które miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z popełnionych czynów zabronionych, polegających na dokonywaniu uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa.
Wielomilionowe straty Skarbu Państwa
W związku z działaniem tej zorganizowanej grupy przestępczej zostały uszczuplone i narażone na uszczuplenie należności podatkowe Skarbu Państwa w podatku akcyzowym i podatku od towarów i usług w kwocie łącznej opiewającej na blisko 24 miliony złotych.
Dwa modele działania sprawców
Oskarżeni działający w ramach grupy przestępczej mieli opracowane dwa modele działania, pozwalające im dokonywać uszczupleń podatkowych w związku z obrotem paliwami płynnymi.
Pierwszy polegał na tym, że członkowie grupy przestępczej sprowadzali z Niemiec olej smarowy w ramach wewnątrzwspólnotowej procedury nabycia towarów, który następnie był sprzedawany w Polsce różnym nabywcom jako olej napędowy na podstawie poświadczających nieprawdę, bądź podrobionych faktur VAT, wystawionych w imieniu kontrolowanych przez nich spółek prawa handlowego, bez opłacania należnego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Drugim modelem działania grupy było sprowadzanie z Niemiec oleju napędowego nabywanego w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru przez spółki prawa handlowego kontrolowane przez członków grupy przestępczej, które następnie sprzedawały go bez uiszczenia należnego podatku od towarów i usług kolejnym podmiotom, które pozorując normalny obrót gospodarczy finalnie dostarczały go firmie z branży paliwowej, która prowadziła jego detaliczną dystrybucję.
Wśród oskarżonych prezes spółki paliwowej
Aktem oskarżenia objęto prezesa tejże spółki paliwowej, który w zamian za dystrybucję nieopodatkowanego paliwa otrzymywał od szefa grupy dodatkowe pieniądze, jako swego rodzaju prowizję.
Wykrycie przestępstw oraz zebranie materiału dowodowego potrzebnego do skierowania aktu oskarżenia możliwe było dzięki skoordynowanej pracy funkcjonariuszy CBŚP Zarządu we Wrocławiu oraz organów administracji skarbowej.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 11:17 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:00 administrator gov.pl