W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szefowie „grupy siedleckiej” usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu

29.01.2021

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali szefa grupy siedleckiej Mirosława G. ps. „Grochal”. Wcześniej w grudniu 2020 roku zostały zatrzymane dwie osoby w tym Artur Ch. „Gruby” drugi z kierujących tą grupą oraz Pawła P. ps. „Pako”. Lider grupy został wówczas zatrzymany przez funkcjonariuszy w okolicach galerii handlowej w Warszawie, po tym jak został rozpoznany przez policjanta po służbie. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił Mirosławowi G. ps. „Grochal” oraz Arturowi Ch. „Gruby” zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk, czerpania korzyści z nierządu innych osób kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk, posiadania broni palnej bez zezwolenia kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk, a także wytwarzania i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zatrzymany w grudniu zeszłego roku Paweł P. ps. „Pako” usłyszał zarzuty udziału w grupie o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 2 kk, a ponadto wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków narkotyków z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz zagrożenia wysoką karą prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanych.

Grupa o charakterze zbrojnym

Postępowanie prowadzone przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego głównie w okolicach Siedlec, Łukowa, Hajnówki i Białej Podlaskiej. Jej członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, przestępstwa narkotykowe, a także przeciwko życiu i zdrowiu. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono już 34 osobom.

Prokurator zabezpieczył 200 tysięcy euro w gotówce

W trakcie przeszukania miejsca pobytu zatrzymanego ujawniono 200 tysięcy euro, które prokurator zabezpieczył w ramach konfiskaty rozszerzonej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono długą broń palną, naboje, tłumik, kamizelkę kuloodporną, pałki teleskopowe oraz amunicję, na którą zatrzymani nie posiadali zezwolenia.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 10:43 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:48 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}