W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tymczasowe aresztowania członków grupy przestępczej podejrzanych o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy

18.06.2020

Działania Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i funkcjonariuszy CBŚP doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie oszukali ponad 100 firm, podając się za legalnie działające przedsiębiorstwo. Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch zatrzymanych.

Działali w warunkach recydywy

Początkiem bieżącego tygodnia, działając pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili na terenie województwa dolnośląskiego czynności, w wyniku których zatrzymano 3 osoby i zabezpieczono dokumentację bankową, sprzęt komputerowy oraz nośniki danych informatycznych.

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz oszustw. Dwóch podejrzanych zarzucanych im czynów dopuściło się w warunkach  recydywy.

Zrywali kontakt z klientem po otrzymaniu przedpłaty

Jak wynika z dokonanych ustaleń członkowie grupy rozsyłali do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oferty handlowe zawierające propozycje sprzedaży stali zbrojeniowej lub podobnych produktów. Zanim jednak miało dojść do rzekomej dostawy towaru, firmy były proszone o dokonanie przedpłaty na wskazany rachunek bankowy. Po otrzymaniu przedpłaty, średnio w wysokości około 23 tysięcy złotych lub większej, zrywali wszelki kontakt i nie realizowali zamówienia. Uzyskane w ten sposób pieniądze „prali”, aby ukryć ich przestępcze pochodzenie.

Wyłudzili niemal 2.5 miliona złotych

Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazuje, że pokrzywdzonych może być 106 podmiotów z terenu całego kraju, na łączną kwotę blisko 2.5 miliona złotych.

Z poczynionych ustaleń wynika, że rachunki bankowe, na które trafiały pieniądze od poszkodowanych firm, były zakładane na osoby fizyczne m.in. będące tzw. „słupami”. Grupa mogła działać od 2017 roku, a jej członkowie, aby ukryć przestępczą działalność zmieniali m.in. swoją tożsamość w sieci.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 15:34 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:01 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}