W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tymczasowe areszty dla handlarzy dopalaczami

18.06.2018

Wczoraj (17 czerwca 2018 roku) na wniosek prokuratora Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Sąd tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy czterech zatrzymanych mężczyzn, podejrzanych między innymi o handlowanie dopalaczami. Sąd w całości uwzględnił wnioski prokuratora wskazując między innymi, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że podejrzani dopuścili się wszystkich zarzuconych im czynów.

Co prokurator zarzucił podejrzanym

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Białymstoku 16 czerwca 2018 roku zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzanie do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy.

Wobec piątego z zatrzymanych 15 czerwca 2018 roku podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania miejsca pobytu oraz zakazu kontaktowania się z pozostałymi współpodejrzanymi. Natomiast szósty z zatrzymanych został przekazany do dyspozycji Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. W związku ze śledztwem dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej był on poszukiwany listem gończym.

Wszyscy mężczyźni zostali zatrzymani 15 czerwca 2018 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd w Białymstoku, KMP w Kielcach oraz KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ostatnie sklepy z dopalaczami zostały zlikwidowane

Z ustaleń poczynionych w toku postępowania wynika, że sklepy w Kielcach przy ul. Koziej i Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Sienkiewicza stanowiły ostatnie stacjonarne punkty sprzedaży  dopalaczy  na terytorium Polski.

W pomieszczeniach stwierdzono zainstalowanie specjalnych wzmocnionych pancernych drzwi tworzących tzw. śluzy z zamkami magnetycznymi, uniemożliwiające bezpośredni dostęp do głównej części sklepu, monitoring oraz kraty w oknach. Ustalono, że sprzedawca będący w sklepie widział na obrazie kamery osobę, której po wstępnej weryfikacji otwierał drzwi, wpuszczał ją do kolejnego pomieszczenia również wyposażonego we wzmocnione drzwi z zamkiem magnetycznym, a  następnie do trzeciego pomieszczenia, w którym prowadzona była sprzedaż.

Sklepy wyposażone zostały w specjalnie przygotowane piece, w których sprzedawcy w przypadku podejmowania czynności przez Policję mieli za zadanie spalić wszelkie dowody świadczące o przestępczym procederze. Wobec powyższego w planowane działania  zostały zaangażowane jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego w celu jak najszybszego wygaszenia paleniska. Jak się okazało rozpoznanie, co do wyposażenia lokali było prawidłowe i zaangażowanie w prowadzone działania strażaków jak najbardziej słuszne. Zanim policjanci weszli do środka jednego z lokali przebywające tam osoby zaczęły niszczyć dowody, próbując je spalić. Szybkie działanie służb zapobiegło zniszczeniu materiału dowodowego. W efekcie zabezpieczonych zostało kilkaset torebek z substancją o wadze ponad 2 kilogramów, która zostanie poddana szczegółowym badaniom.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 11:09 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:29 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}