Udaremniono uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 150 milionów złotych
11.04.2018
Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw podatkowych. Działała ona od stycznia 2016 roku do końca czerwca 2016 roku w Olsztynie i innych miejscowościach na terenie kraju.
W toku śledztwa funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie udaremnili uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 150 milionów złotych.
Zatrzymanych zostało trzech członków grupy
Na terenie Polski oraz za granicą przestępcy zakładali spółki, pomiędzy którymi dochodziło do fikcyjnego obrotu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Następnie, w celu uszczuplenia podatku VAT, sprawcy składali w urzędach skarbowych zawierające nieprawdę deklaracje podatkowe w zakresie podatku naliczonego i należnego, a także wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury.
Na polecenia prokuratora funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna zatrzymali 9 kwietnia 2018 roku trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie ogłoszono im zarzuty założenia i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), usiłowania oszustwa wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz narażenia na nienależny zwrot podatku oraz wystawienie nierzetelnych faktur (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w zbiegu z art. 62 par. 2 kodeksu karnego skarbowego).
Za popełnienie tych przestępstw grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
W sprawie stosowane są środki zapobiegawcze
Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Białymstoku wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec dwóch podejrzanych. Podstawą ogólną wniosków w przedmiocie izolacyjnych środków zapobiegawczych było duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw. Prokurator wskazał, iż zachodzi również uzasadniona obawa, że podejrzani pozostając na wolności mogą w bezprawny sposób wpływać na bieg postępowania karnego, poprzez mataczenie w sprawie m.in. nakłaniać do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień. Uzasadnieniem dla zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego jest również grożąca podejrzanym wysoka kara w wymiarze do 10 lat pozbawienia wolności.
Wczoraj (10 kwietnia 2018 roku) Sąd Rejonowy w Białymstoku uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
W stosunku do jednej osoby prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenie majątkowe w kwocie 250 tysięcy złotych, oddanie pod dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 15:00 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:43 administrator gov.pl