W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uderzenie Małopolskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą VAT w fikcyjnym obrocie stalą

03.02.2022

Na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie Śląska 4 osoby w śledztwie dotyczącym poświadczania nieprawdy w fakturach VAT w celu wyłudzenia zwrotu podatku

grafika paragrafu

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzenie zwrotu podatku VAT i w związku z fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi, oszustw oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani w ramach podmiotu formalnie zarejestrowanego w Republice Czeskiej – a działającego w Polsce – zakupili wyroby stalowe na łączną kwotę 5.850.003,21 zł. a następnie poprzez wytworzenie dokumentacji poświadczającej nieprawdę, upozorowali ich sprzedaż oraz przewóz do firm działających na terenie Republiki Słowacji. W rzeczywistości wyroby stalowe nie opuściły terytorium Polski i zostały dostarczone bezpośrednio do podmiotu na terenie Śląska.

Mechanizm działania grupy przestępczej

Nadzorowane przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie postępowanie dotyczy wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT przez podmioty polskie i zagraniczne działające w branży stalowej, które dokumentowały sprzedaż towaru nie mającą odzwierciedlenia w rzeczywistości, jak też transakcje, które de facto zaistniały, ale odbiorcą wyrobów stalowych był podmiot polski. Mimo, iż w tych wypadkach towar nie opuszczał kraju, firmy stosowały procedurę wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Grupa przestępcza działała w latach 2011 – 2014 na terenie województwa mazowieckiego i śląskiego oraz Czech, Słowacji i Litwy. W wyniku powyższego procederu, doszło do straty Skarbu Państwa na kwotę przekraczającą 269 mln. zł. 

Nadal trwają  czynności procesowe mające na celu odzyskanie i zabezpieczenia mienia, które Skarb Państwa stracił na skutek popełniania przestępstwa.  

Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}