Uderzenie Podkarpackiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą prowadzącą nielegalną fabrykę tytoniu
18.02.2022
Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób, w tym 2 mieszkańców województw śląskiego i 2 mieszkańców województwa małopolskiego oraz 3 obywateli Ukrainy. Zatrzymani to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, oszustw podatkowych, w celu wprowadzenia do obrotu wytwarzanych nielegalnie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Działalność przestępcza była prowadzona od marca 2021 roku na terenie województwa śląskiego w Częstochowie, gdzie w trakcie czynności ujawniono i zabezpieczono maszynę do produkcji tytoniu wraz z wyprodukowanymi już papierosami, a także elementami które niezbędne są do ich wyprodukowania.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił zatrzymanym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk oraz wytworzenie na uprzednio przygotowanej i zainstalowanej linii produkcyjnej wyrobów tytoniowych, bez wymaganego wpisu do rejestru producentów i bez przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratora wobec 6 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych.
Nielegalna fabryka tytoniu
Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy podejmowali czynności bezpośrednio związane z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi podlegającymi podatkowi akcyzowemu. Podejrzani wyprodukowali wyroby tytoniowe o wartości rynkowej ponad 800 tysięcy złotych w łącznej ilości 3500 sztuk papierosów. W czasie zatrzymania zabezpieczono również tytoń do palenia w ilości 65 worków o łącznej wadze brutto 1095 kg o wartości rynkowej ponad 800 tysięcy złotych oraz przedmioty służące do dalszej produkcji papierosów w tym klej w 7 pojemnikach o łącznej wadze brutto 162 kg, filtry do papierosów zapakowane w 88 kartonach i 2 workach o łącznej wadze brutto 368 kg, taśmę do filtrów w ilości 97 rolek, odpady produkcyjne w ilości 12 worków o wadze 110 kg.
W wyniku zlikwidowanej działalności przestępczej podejrzani doprowadzili Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez narażenie na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 250 tysięcy złotych zł i w kwocie prawie 1 miliona złotych w zakresie podatku akcyzowego, czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa