W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uderzenie Podlaskiego pionu PZ PK w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem narkotykami oraz wystawianiem poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko Covid -19

24.06.2022

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych zajmujących się m.in. handlem narkotykami oraz wystawieniem poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko Covid -19. W trakcie przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono m. in. substancje psychotropowe i środki odurzające, telefony komórkowe, sprzęt niezbędny do przechowywania, porcjowania narkotyków.

Zachodniopomorski pion PZ PK doprowadził do skazania na kary dożywotniego pozbawienia wolności członków brutalnej zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym

Jedna z grup handlowała narkotykami

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo w sprawie działalności od  lipca 2021 r. do marca 2022 r., na terenie Warszawy i innych miejscowości na terenie kraju, zorganizowanych grup przestępczych mających na celu osiąganie korzyści majątkowej poprzez popełnianie przestępstw polegających na obrocie m. in. znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych oraz organizowaniu fikcyjnych szczepień przeciwko Covid-19.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że na terenie Warszawy i innych miejscowości na terenie kraju działały zorganizowane grupy przestępcze, z których jedna zajmowała się popełnianiem przestępstw polegających na obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. Członkowie tej grupy uczestniczyli w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych.

Wystawiali certyfikaty szczepień w zamian za korzyści majątkowe

Druga grupa zajmowała się popełnianiem przestępstw polegających na powoływaniu się na wpływy i podejmowaniu się pośrednictwa w uzyskaniu poświadczenia nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19. W rzeczywistości takich szczepień nie przeprowadzano. Za wystawiane certyfikaty członkowie grupy otrzymywali korzyści majątkowe i uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Z ustaleń postępowania wynika, że co najmniej kilkunastokrotnie zajmowali się pośrednictwem w uzyskaniu poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19, podczas gdy w rzeczywistości takich szczepień nie przeprowadzano oraz poświadczaniem nieprawdy co do okoliczności jw.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty m. in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, uczestnictwa w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia z Francji do Polski środków odurzających kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, powoływania się na wpływy i podejmowania się pośrednictwa w uzyskaniu przez inne osoby poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19 kwalifikowane z art. 230 § 1 kk. Wśród zatrzymanych jest również lekarz, któremu prokurator przestawił zarzut poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko Covid-19 kwalifikowane z art. 271 § 1 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

11 osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 11 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 i 3 miesięcy.

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydani paszportu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Zachodniopomorski pion PZ PK doprowadził do skazania na kary dożywotniego pozbawienia wolności członków brutalnej zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym
video​_480p​_NET​_(7).mp4 45.79MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}