Uderzenie Podlaskiego pionu PZ w nielegalną fabrykę papierosów
02.08.2021
Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zatrzymano 16 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i przemytem tytoniu. Wśród zatrzymanych jest 9 obywateli RP oraz 7 obywateli Ukrainy. Zatrzymania miały miejsce na terenie woj. mazowieckiego. Podczas czynności przeszukani, zabezpieczono maszyny, komponenty, przyrządy i substancje chemiczne, które służyły do wytwarzania papierosów i ich transportu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora 16 podejrzanych trafiło do aresztu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania tą grupa przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk. Ponadto zatrzymani są podejrzani o nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych, a także bezprawne wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 16 podejrzanych.
Nielegalna fabryka tytoniu
Postępowanie nadzorowane przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczy działającej od sierpnia 2020 r. m.in. na terenie Wołomina, Warszawy i innych miejscowości jak również na terenie Niemiec, Słowacji, Słowenii zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów i wywożeniem ich poza granice RP. Następnie papierosy wprowadzano do obrotu na ternie Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych krajów UE.
W toku dotychczasowych czynności zabezpieczono prawie 1,7 miliona sztuk papierosów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym oraz ponad 13 kg tytoniu do palenia. Skarb Państwa został narażony na uszczuplenia podatkowe w łącznej kwocie prawie 17 milionów złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 09:31 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 09.08.2021 09:03 Nadolny Damian