Uderzenie Pomorskiego pionu PZ PK w zorganizowane grupy przestępcze czerpiące korzyści z nierządu
18.10.2023
Na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku (7 października 2023 r. ) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych czerpiących korzyści z nierządu. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania lokali, w których świadczone były usługi seksualne.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanym zarzuty, w tym Janowi M. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk, czerpania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami korzyści z nierządu innych osób kwalifikowane z art. 204 § 2 kk oraz prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 kk, Agnieszce Sz. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk oraz czerpania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami korzyści z nierządu innych osób kwalifikowane z art. 204 § 2 kk. Pozostałym jedenastu osobom prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz czerpania korzyści z nierządu innych osób oraz dodatkowo jednej z osób prania pieniędzy. Ponadto jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty dotyczące posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku wobec czterech podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju.
Czerpali korzyści z nierządu
Śledztwo nadzorowane przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu d Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku dotyczy działającej w okresie od lipca 2020 roku do września 2023 roku w Bydgoszczy zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści majątkowe z prostytucji. W toku śledztwa ustalono, że w szeregu lokali w Bydgoszczy, klubach nocnych i mieszkaniach, były świadczone usługi seksualne. Organizacją przestępczego procederu zajmowały się osoby działające w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych - jednej wykorzystującej legalnie działające kluby nocne: „LOTOS” i „CONTINENTAL” oraz mieszkania oraz drugiej wykorzystującej tylko mieszkania. Za świadczone przez kobiety usługi seksualne płatności pobierali członkowie zorganizowanych grup przestępczych. Jedynie połowa, a niekiedy mniejsza część kwoty uiszczonej przez klienta za skorzystanie z usług seksualnych była wypłacana kobiecie. Pozostałą częścią pieniędzy dysponowała osoba kierująca zorganizowaną grupą przestępczą.
Ustalenia śledztwa wskazują, że w okresie lipca 2020 roku do września 2023 roku członkowie jednej z grup uzyskali z prostytucji korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 900 tysięcy złotych, natomiast członkowie drugiej zorganizowanej grupy przestępczej działający od lipca 2020 roku do sierpnia 2023 r. uzyskali kwotę korzyści 500 tysięcy złotych.
Z uwagi na rozwojowy charakter prowadzonej sprawy, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Uderzenie Pomorskiego pionu PZ PK w zorganizowane grupy przestępcze czerpiące korzyści z nierządu2023_10_16_Bydgoszcz_agencje_480p.mp4 21.87MB