Uderzenie w przestępczość narkotykową na Dolnym Śląsku
03.11.2020
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w dwóch sprawach zatrzymali łącznie pięć osób podejrzanych o wytwarzanie znacznych ilości narkotyków. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.
W mieszkaniu zabezpieczono 28 kilogramów amfetaminy
W pierwszym postępowaniu zatrzymano 37 – latka, u którego w wynajętym mieszkaniu we Wrocławiu zabezpieczono ponad 28 kg amfetaminy w postaci soli. Z narkotyków można było uzyskać ponad 280 tysięcy porcji. Amfetamina była zapakowana w 28 hermetycznych worków i przygotowana już do sprzedaży hurtowej. Według ustaleń śledztwa przejęte narkotyki miały trafić na rynek woj. Dolnośląskiego.
Podczas akcji zabezpieczono także odczynniki chemiczne, naczynia, urządzenia, odzież ochronną, maski i inne rzeczy wykorzystywane podczas prowadzenia procesu chemicznego wysalania amfetaminy.
Usłyszał zarzuty
Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu zarzut wytwarzania znacznej ilości narkotyków kwalifikowany z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyn ten zagrożony jest karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.
Zlikwidowano laboratorium do produkcji narkotyków
W kolejnej sprawie prowadzonej przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali czynną linię produkcyjną metamfetaminy. Laboratorium znajdowało się w pomieszczeniach gospodarczych posesji w Jeleniej Górze. Wówczas to przejęto ponad 2,2 kg metamfetaminy, blisko 1,2 kg pseudoefedryny oraz różnego rodzaju urządzenia i przedmioty, m.in. szklane kolby z cieczą i widocznym osadem, menzurki, zlewki, misy żaroodporne, blistry po tabletkach zawierających pseudoefedrynę, a także niezbędne do produkcji narkotyku odczynniki i substancje chemiczne.
Chemik został zatrzymany
W trakcie czynności zatrzymano tzw. chemika oraz trzy osoby które pomagały przy produkcji metamfetaminy. Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kodeksu karnego. Ponadto trzy osoby usłyszały zarzuty produkcję narkotyków i prekursorów kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Na wniosek prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wobec trzech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec czwartej osoby prokurator zastosował dozór Policji.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 12:53 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:52 administrator gov.pl