Udział przedstawiciela Prokuratury Krajowej w Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 29), która odbyła się w dniach 12-16 listopada 2024 r. w Baku
25.11.2024
Ochrona środowiska jest jedną z zasadniczych wartości chronionych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. w art. 74 i art. 86 Konstytucji. Kwestie związane z ochroną środowiska regulują również umowy międzynarodowe, które obowiązują w naszym kraju oraz przepisy prawa krajowego, zabezpieczane różnymi formami odpowiedzialności: cywilną, karną, pracowniczą oraz administracyjną. Jak wynika z danych Prokuratury Krajowej w kraju toczy się około 55 tys. postępowań dotyczących przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu.
W dniu 2 października 2024 r. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar wziął udział w trzeciej edycji konferencji klimatycznej – PRECOP, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zadeklarował wówczas udział w spotkaniu COP29 przedstawiciela polskiej prokuratury, zadaniem którego byłoby uzyskanie informacji na temat zasad prowadzenia postępowań w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu w innych krajach oraz ewentualnych postępowań przeciwko aktywistom ekologicznym.
Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to miejsce, gdzie spotyka się cały świat, by uzgodnić działania mające na celu rozwiązanie kryzysu klimatycznego, takie jak: ograniczenie wzrostu temperatury globalnej do 1,5 stopnia Celsjusza, pomoc społecznościom narażonym na zagrożenia w dostosowaniu się do skutków zmiany klimatu i osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 roku.
W Konferencji w Baku wziął udział prok. Mirosław Jerzy Iwanicki – pełniący obowiązki dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej.
Wsłuchując się w wystąpienia uczestników Konferencji oraz uczestnicząc w spotkaniach, prok. Mirosław Jerzy Iwanicki miał okazję na wymianę informacji i doświadczeń, które mogą zostać wykorzystane w pracy polskich prokuratorów i służb zaangażowanych w ściganie przestępczości przeciwko środowisku naturalnemu.
Uzyskana wiedza posłuży do przygotowania i przedstawienia Prokuratorowi Generalnemu Adamowi Bodnarowi opracowania odnoszącego się do światowych standardów ścigania przestępczości przeciwko środowisku naturalnemu, które może być wykorzystane w procesie szkolenia prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze w tej kategorii spraw.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego