Udział zachodniopomorskiego pion PZ PK w rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej przemytem papierosów w ramach zespołu śledczego Eurojust
22.11.2024
Zachodniopomorski pion PZ PK w dniach 19-20 listopada 2024 roku uczestniczył w działaniach organów ścigania z 10 krajów, które dzięki utworzeniu wspólnego zespół śledczego w Eurojust rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującej się przemytem papierosów.
Koordynacja działań poszczególnych krajów odbywała się przy wsparciu Eurojust i Europol, co zapewniło sprawną wymianę dowodów, informacji oraz realizację wspólnych działań. Wynikiem współpracy były równoczesne przeszukania szeregu lokalizacji, zatrzymania podejrzanych oraz zabezpieczenia dokumentacji jednoczenie w kilkunastu krajach Europy.
Zarzuty i środki zapobiegawcze
W ramach czynności prowadzonych w Polsce dokonano zatrzymania 5 osób, którym przedstawiono m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczupleń podatkowych w wielkich rozmiarach, dotyczących ponad kilkudziesięciu milionów złotych, a także prania brudnych pieniędzy.
W stosunku do dwóch zatrzymanych osób sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Co do pozostałych 3 osób, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.
Ustalenia polskich organów ścigania
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie w wyniku prowadzonych działań uzyskali informacje o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym sprowadzaniem na terytorium Polski krajanki tytoniowej. Tytoń sprowadzony był spoza obszaru Unii Europejskiej do składów celnych na terenie Europy, skąd następnie był przewożony do Polski i wprowadzany do obrotu bez dopełnienia obowiązków celnych i z uszczupleniem należności podatkowych, przede wszystkim podatku akcyzowego, w wielkich rozmiarach.
Prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej śledztwo zachodniopomorskiego pionu PZ PK doprowadziło do ustalenia osób, miejsc i działania grupy, a także poszczególnych transportów, które przy współpracy z innym organami zostały zatrzymane na terenie Polski. Szeroko zakrojone działania, pozwoliły na ustalenie lokalizacji nielegalnych fabryk podrobionych papierosów i magazynów krajanki tytoniowej m.in. we Francji.
W związku z powyżej opisanymi ustaleniami nawiązano międzynarodową współpracę organów ścigania początkowo w ramach Europolu, a następnie Eurojust, co ostatecznie skutkowało zawarciem umowy o utworzeniu wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego (JIT) pomiędzy Polską, Francją i Włochami oraz nawiązania bezpośredniej, ścisłej współpracy z innymi krajami Europy.
Sposób działania międzynarodowej grupy
Tytoń sprowadzany przez grupę przestępczą był ukrywany jako odpad tytoniowy. Po wprowadzeniu na teren Unii Europejskiej trafiał do składów celnych w Belgii, Hiszpanii i Włoszech, a następnie do Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, gdzie był przerabiany na papierosy i sprzedawany. Ustalono, że składy rozmieszczone były w całej Europie i są ze sobą powiązane.
W trakcie czynności organy ścigania zdołały zatrzymać kilka transportów nielegalnego ciętego tytoniu, w sumie 50 000 kg.
Nadto w tym samym czasie zlikwidowano kilka linii produkcyjnych i skonfiskowano miliony sztuk papierosów o szacunkowej wartości 13 mln euro.
W działaniach brały udział organy śledcze z Francji, Polski, Włoch, Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Łotwy, Litwy i Holandii.
prok. Katarzyna Calów-Jaszewska
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej