W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody Dnia Prokuratury

11.07.2023

Dzisiaj (11 lipca 2023 roku) na Zamku Królewskim w Warszawie z udziałem I Zastępcy Prokuratora Generalnego – Prokuratura Krajowego Dariusza Barskiego odbyły się uroczystości Dnia Prokuratury. Święto to zostało ustanowione jako dzień prokuratorów i wszystkich pracowników prokuratury, a także jako okazja do popularyzowania roli prokuratury w nowoczesnym państwie.

Uroczyste obchody Dnia Prokuratury

Dzień Prokuratury został ustanowiony rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 25 sierpnia 2021 r., zmieniającym regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Autorzy nowelizacji nieprzypadkowo wybrali na Dzień Prokuratury 11 lipca. Data ta nawiązuje do wydania w 1932 r. przez Prezydenta RP rozporządzenia wprowadzającego Kodeks karny Odrodzonej Rzeczypospolitej, zwany – od nazwiska autora merytorycznych rozwiązań objętych jego ramami – Kodeksem Makarewicza.

Przed rozpoczęciem uroczystości jego uczestnicy uczcili minutą ciszy ofiary ludobójstwa Polaków dokonanego z rąk UPA na Wołyniu w 1943 roku.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, który wskazał, że w 2022 r. prokuratorzy załatwili ponad 1 100 000 spraw.

- Rzetelność pracy prokuratury jest oceniana przez sądy. Podkreślenia wymaga, że w 2022 r. jedynie 1,9% oskarżonych zostało uniewinnionych, w tym, 1,2 % stanowią uniewinnienia prawomocne – wskazał Prokurator Krajowy.

Podkreślił również, że prokuratorzy zajmują się również sprawami o najgroźniejsze przestępstwa, uderzające w system funkcjonowania kraju, w tym zorganizowaną przestępczością kryminalną i gospodarczą, natomiast efektywne ściganie przestępczości gospodarczej i finansowo-skarbowej, szczególnie tej najpoważniejszej i zorganizowanej przyczyniło się do skokowego wzrostu ściągalności podatku VAT w Polsce.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski podziękował za współpracę służbom współpracującym z prokuraturą: Policji, Centralnemu Biuru Śledczemu Policji, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

W uroczystości udział wzięli m.in Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak, Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak, Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand, Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Przemysław Funiok, Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Urbaniak, Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski, Zastępca Prokuratora Krajowego Beata Sobieraj - Skonieczna, Prokuratorzy Regionalni, Naczelnicy Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz zaproszeni prokuratorzy.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uhonorował Pana Marka Sadowskiego medalem „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”.  Medal nadawany jest przez Prokuratora Generalnego za szczególne zasługi dla prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystości przyznane zostały odznaczenia państwowe. Wręczono również akty powołania na nowe stanowiska prokuratorom.

Wszystkim odznaczonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}