W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej prokuratorów poległych w czasie II Wojny Światowej

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski przy mównicy podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej prokuratorów poległych w czasie II Wojny Światowej

 

17 września 2020 roku, w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w siedzibie Prokuratury Krajowej przy ulicy Postępu 3 w Warszawie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej prokuratorów poległych w okresie II Wojny Światowej.

W uroczystości wzięli udział Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, Zastępcy Prokuratora Generalnego, Zastępca Prokuratora Krajowego, Dyrektorzy Departamentów i Biur Prokuratury Krajowej, Naczelnicy Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, Prokuratorzy Regionalni oraz przedstawiciele Sądu Najwyższego.
Odsłonięcia tablicy dokonał Prokurator Krajowy, który wraz z Zastępcami Prokuratora Generalnego złożył pod nią wieniec, w imieniu wszystkich prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej. Tablicę poświecił Naczelny Kapelan Więziennictwa ksiądz Adam Jabłoński.
W swoim wystąpieniu Prokurator Krajowy wskazał jak ważne jest, by uhonorować prokuratorów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy z największym poświęceniem działali na rzecz naszej Ojczyzny oddając życie za Polskę w okresie II Wojny Światowej. Podkreślił, iż data odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowa, albowiem 17 września to kolejna rocznica dołączenia się sowieckiej Rosji do napaści niemieckiej III Rzeszy na Polskę w 1939 r. Prokurator Krajowy zaznaczył, iż nazwiska polskich prokuratorów odnajdujemy na listach ofiar wszystkich miejsc męczeństwa Polaków w okresie II Wojny Światowej.
W momencie wybuchu II Wojny Światowej wśród zmobilizowanych wówczas żołnierzy i oficerów było wielu prawników, w tym także prokuratorów. Nie byli oni zwolnieni od służby wojskowej, podjęli obowiązek bronienia Ojczyzny.
Uroczystą oprawę odsłonięcia tablicy uświetnił Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej oraz Kompania Reprezentacyjna tej Służby.

Materiały

Bolesław Wizor
1.pdf 63.95MB
Tadeusz Ługowski
T.Ługowski.pdf 39.61MB
Adam Karol Kiełbiński
3​_.pdf 56.85MB
Franciszek Maurycy Konieczny
F.Konieczny.pdf 58.81MB
Rafał Ludwik Urzędowski
R.Urzędowski.pdf 50.88MB
Dokumenty
6.pdf 58.13MB

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}