Uroczystość wręczenia medali „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”, nominacji asesorskich i prokuratorskich oraz decyzji o powołaniu na przedstawiciela polskiej prokuratury w Eurojust
17.12.2024
W dniu 16 grudnia 2024 r. w Centrum Konferencyjnym Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”, nominacji asesorskich i prokuratorskich oraz decyzji o powołaniu na przedstawiciela polskiej prokuratury w Eurojust.
Na zaproszenie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka w uroczystości uczestniczyli m.in. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prof. Piotr Girdwoyń i jego zastępca, prok. Andrzej Piaseczny oraz nadinspektor Adam Rapacki.
Wydarzenie miało charakter państwowy, odśpiewano hymn państwowy oraz hymn Unii Europejskiej.
Wręczenie dekretów nominacyjnych
W pierwszej części uroczystości Prokurator Generalny Adam Bodnar i Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk wręczyli nominacje na stanowiska asesorskie, akty powołań na pierwsze stanowiska prokuratorskie oraz na wyższe stanowiska służbowe, łącznie 159 osobom.
Prokuratorzy powołani na pierwsze stanowiska prokuratorskie oraz asesorzy złożyli ślubowanie według roty, wyrażając w ten sposób gotowość i wolę postępowania według zasad określonych jej treścią.
Prokurator Generalny wręczył także Pawłowi Wąsikowi, prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Poznaniu dekret powołujący na przedstawiciela krajowego polskiej prokuratury w Eurojust, w związku z wygranym konkursem na to stanowisko.
Po zakończeniu ceremonii wręczenia dekretów nominacyjnych, Prokurator Generalny Adam Bodnar wygłosił przemówienie, w którym nawiązał m.in. do planowanej reformy, która ma służyć odbudowaniu statusu prokuratury, jako niezależnej instytucji państwowej.
Wspomniał o rozdziale funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, przy zachowaniu autonomii budżetowej prokuratury i wynagrodzeń prokuratorów odpowiadających wynagrodzeniom sędziów.
Podkreślił także, że awanse zawodowe aktualnie opierają się wyłącznie na kryterium merytorycznym, profesjonalizmie i zaangażowaniu prokuratora w wykonywanie obowiązków służbowych.
Nawiązał również do kluczowej roli komunikacji, rozumianej jako budowaniu relacji ze społeczeństwem poprzez informowanie opinii publicznej o podejmowanych działaniach i jak ważne jest uświadamianie społeczeństwu prawidłowej metodologii pracy prokuratora.
W demokratycznym państwie prawnym, prokurator nie może „iść na skróty”, ponieważ bierze odpowiedzialność za podejmowane decyzje procesowe na poszczególnych etapach postępowania.
Wspomniał również o rozpoczęciu nowej kadencji sądu dyscyplinarnego prokuratorów, który jest symbolem kształtowania postaw etycznych prokuratorów, najwyższej jakości pracy i sprawności prowadzonych postępowań, a także o Krajowej Radzie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, która nadaje inną treść działalności tego organu bez zmian ustawowych. Minister Bodnar zaznaczył, że transmitowanie posiedzeń KRP jest dowodem transparentności działania w zakresie przedstawiania opinii publicznej poglądów i stanowisk tego gremium w sprawach mających istotne znaczenia dla funkcjonowania prokuratury, np. opiniowanie wytycznych Prokuratora Generalnego.
Przypomniał także o obecności polskiej prokuratury w instytucjach międzynarodowych jak Eurojust, Prokuratura Europejska oraz w przedsięwzięciach związanych ze współpracą międzynarodową w sprawach karnych (np. wspólne zespoły śledcze).
Prok. Anna Karlińska i prok. Ryszard Rychlik z medalami „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”
Podczas tego wydarzenia, zgodnie z postanowieniami z dnia 10 grudnia 2024 r., Prokurator Generalny Adam Bodnar odznaczył także Annę Karlińską, prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie w stanie spoczynku i Ryszarda Rychlika, prokuratora Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku medalem „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”.
Laudację na cześć prok. Anny Karlińskiej wygłosiła Zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, Beata Marczak.
Prok. Beata Marczak przedstawiła drogę zawodową Anny Karlińskiej zaznaczając, że od 22 stycznia 2003 r. prok. Karlińska związana była z tzw. pionem przestępczości zorganizowanej, wykonując obowiązki służbowe w zmieniających się na przestrzeni lat strukturach tej działalności prokuratury. Podkreśliła bardzo wysoką ocenę zaangażowania i profesjonalizmu pani prokurator w wykonywaniu obowiązków służbowych. Ostatnim miejscem pracy Anny Karlińskiej był Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie pełniła funkcję Kierownika Wydziału ds. Szpiegostwa. To właśnie prowadzenie postępowań w sprawach o szpiegostwo wyróżnia prok. Karlińską spośród innych prokuratorów. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie prok. Anna Karlińska dzieliła się z innymi prokuratorami zajmującymi się tą materią, co pozwoliło im zrozumieć na czym polega prowadzenie postępowań w sprawach o szpiegostwo, a także nauczyć się prawidłowej metodologii pracy.
Zastępca Prokuratora Generalnego, opisując prok. Annę Karlińską, nazwała ją wzorem do naśladowania, w związku z posiadaniem takich cech jak: zaangażowanie w pracę, skromność, otwarty umysł i doskonałe przygotowanie zawodowe.
Laudację na cześć prok. Ryszarda Rychlika wygłosił Krzysztof Parchimowicz, prokurator byłej Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku, w której podkreślił jego prawość i nieskazitelność charakteru.
Ryszard Rychlik aktywnie uczestniczył w przeprowadzanych, na początku lat 90. ubiegłego wieku, zmianach w prokuraturze, wyznaczonych dokonującą się transformacją ustrojową w Polsce. W nowej prokuraturze od początku pełnił wysokie funkcje, a od 1 czerwca 1994 r. do 12 grudnia 2003 r. kierował pionem prokuratury ds. przestępczości zorganizowanej. W trakcie służby był wyróżniany przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, otrzymał również odznaczenia państwowe, a w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Krzysztof Parchimowicz podkreślił, że prokurator Ryszard Rychlik 30 lat temu podjął wyzwanie w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej i jest niekwestionowanym inicjatorem oraz organizatorem prokuratorskiego pionu ścigania tej przestępczości. Wskazał na osiągnięcia zawodowe prok Rychlika, które zapisały się w historii polskiej prokuratury. Ryszard Rychlik od samego początku dostrzegał, że przestępczość zorganizowana nie ogranicza się do granic państwa i dlatego też rozwijał oficjalną i roboczą współpracę międzynarodową polskiej prokuratury z organami ścigania innych państw. Potrafił łączyć wymaganą od prokuratora twardość i stanowczość z wielką wrażliwością, nie pozostawiał współpracowników bez wsparcia w sprawach codziennych i nadzwyczajnych. Dzięki takim cechom niezmiennie cieszył się i cieszy powszechnym szacunkiem.
Prokurator Krzysztof Parchimowicz życzył nowo powołanym asesorom i prokuratorom, aby spotkali na swojej drodze zawodowej takich mentorów.
Prokurator Generalny Adam Bodnar wręczając medale Annie Karlińskiej i Ryszardowi Rychlikowi podkreślili, że jest to kontynuacja obchodów 30-lecia powstania pionu PZ w prokuraturze i jednocześnie wyraził swoje podziękowanie i wyrazy szacunku za długoletnią pracę związaną ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.
Spotkanie różnych pokoleń zawodu prokuratora było pełne pozytywnych emocji, radości z otrzymanych aktów nominacyjnych i widocznych wzruszeń prokuratorów uhonorowanych za zasługi dla polskiej prokuratury. To była także wyjątkowa okazja do spotkania młodych adeptów zawodu prokuratorskiego z doświadczonymi prokuratorami, których zaangażowanie i wysoki profesjonalizm docenił Prokurator Generalny Adam Bodnar.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego
Materiały
Nominacje_16122024Nominacje_16122024.pdf 0.14MB