Ustawiali przetargi na zakup ziemi rolnej, a teraz zasiądą na ławie oskarżonych
05.01.2017
Prokurator Regionalny w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 39 osobom. Jedna z tych osób w chwili czynu była zatrudniona w Agencji Nieruchomości Rolnej i nie prowadziła działalności rolnej. Pozostali to osoby prowadzące działalność rolną.
Wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz poręczenie majątkowe.
Co zarzuca prokurator
Prokurator zarzuca oskarżonym między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej lub jej zakładanie i kierowanie nią (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), a także o zakłócanie przetargu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 305 par. 1 kodeksu karnego).
W zakresie 6 osób zarzuty dotyczą gróźb karalnych (art. 190 par. 1 kodeksu karnego), naruszenia nietykalności cielesnej (art. 217 par. 1 kodeksu karnego), znieważenia (art. 216 par. 1 kodeksu karnego), zmuszania do określonego zachowania (art. 191 par. 1 kodeksu karnego), utrudniania zapoznania się z informacją (art. 268 par. 1 kodeksu karnego), a także naruszenia funkcji narządu ciała (art. 157 par. 2 kodeksu karnego).
Jaki był cel działania oskarżonych
Śledztwo dotyczyło utrudniania przetargów publicznych na sprzedaż lub dzierżawę gruntów rolnych na terenie powiatu pyrzyckiego w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. W toku śledztwa ujawniono zakłócenie i utrudnienie 29 przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych.
Utrudnianie przetargów polegało na wejściu w porozumienie poprzez uzgodnienie w drodze wyboru, zastraszenia lub losowania, która konkretnie osoba wygra dany przetarg po jednym postąpieniu. Porozumienie obejmowało zgodę osoby, która wygrała dany przetarg na to, iż nie będzie ona licytowała w innych przetargach, których wygraną zapewniono innej osobie z grona wybranych rolników, którzy przystąpili do zorganizowanej grupy przestępczej.
Celem działania oskarżonych było uzyskanie dla członków zorganizowanej grupy przestępczej prawa własności lub prawa dzierżawy jak największej powierzchni gruntów rolnych z Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Szczecinie. Poprzez ograniczanie licytacji sprawcy zmniejszali także wartość sprzedażową gruntu. Miało to bezpośrednie znaczenie dla interesów majątkowych organizatora oraz zwycięzcy. Dzierżawa po zaniżonej cenie oznaczała niższy czynsz. Sprzedaż gruntów rolnych po zaniżonych cenach wpływała także na kolejne wyceny nieruchomości przeznaczonych przez ANR do sprzedaży lub dzierżawy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:25 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:32 administrator gov.pl