W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwolniono Polkę porwaną dla okupu

17.04.2018

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje postępowanie prowadzone przez Zarząd w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji dotyczące porwania dla okupu obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej na terenie Republiki Południowej Afryki.

Sprawcy grozili śmiercią

Pierwsze czynności w sprawie zostały podjęte w dniu 11 kwietnia 2018 roku, kiedy to polskie organy ścigania zostały powiadomione o tym, że Polka przebywająca w RPA, została pozbawiona wolności, a za jej uwolnienie sprawcy żądają okupu. Porywacze grozili zabiciem pokrzywdzonej w przypadku powiadomienia policji.

Międzynarodowa współpraca organów ścigania

Organy ścigania podjęły niezwłoczne działania w celu uwolnienia zakładniczki. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wszczął śledztwo w sprawie porwania dla okupu w dniu 11 kwietnia 2018 roku na terenie Republiki Południowej Afryki obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej to jest o zbrodnię z art. 252 § 1 k.k., w ramach którego zwrócił się do władz RPA w celu wykonania szeregu czynności procesowych w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

Została nawiązania współpraca z innymi służbami oraz międzynarodowymi partnerami. Podjęte działania miały na celu uwolnienie polskiej obywatelki i jej bezpieczny powrót do kraju. We współpracę zaangażowani zostali również funkcjonariusze zwalczający cyberprzestępczość z KWP w Katowicach, CBŚP i KGP, którzy zbierali informacje i monitorowali internet. Uruchomiono kanał współpracy przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zaangażowany został również konsul RP, współpracowano z partnerami służb zagranicznych (FBI, Wielka Brytania, EUROPOL). Nawiązano także  bezpośrednią współpracę z funkcjonariuszami z RPA.

Dzięki podjętym działaniom 13 kwietnia 2018 roku pokrzywdzona została uwolniona przez porywaczy, a następnie bezpiecznie wróciła do Polski. Aktualnie realizowane są dalsze czynności śledztwa, zmierzające do wyjaśnienia istotnych okoliczności przestępstwa i pociągnięcia do odpowiedzialności  karnej sprawców uprowadzenia.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 09:19 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:43 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}