W śledztwie Zachodniopomorskiego pionu PZ PK zatrzymano poszukiwanego czerwoną notą Interpolu szefa grupy przestępczej, która „wyprała” ponad miliard złotych pochodzących z Rosji
16.12.2021
W toku śledztwa nadzorowanego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymano poszukiwanego czerwoną nota Interpolu Filipa Sz. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się praniem pieniędzy pochodzących głównie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Postępowanie jest prowadzone wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zatrzymany na lotnisku w Kijowie
Filip Sz. był poszukiwany przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarówno czerwoną notą Interpolu, jak i międzynarodowym listem gończym w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy z Rosji. Filip Sz. od 2018 roku początkowo ukrywał się w Niemczech, a następnie w Rosji. Został zatrzymany 18 listopada 2021 roku na lotnisku w Kijowie podczas próby przedostania się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Usłyszał prokuratorskie zarzuty
Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanemu zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 § 1 i 3 kk prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wobec podejrzanego wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Grupa mogła „wyprać” miliard złotych
W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w latach 2015-2021 na terenie Polski, Federacji Rosyjskiej, Białorusi oraz Singapuru. Schemat działalności grupy był zbliżony do tzw. „rosyjskiej pralni pieniędzy” i obejmował zakładanie spółek kapitałowych na terenie RP metodą na tzw. słupy - zarówno przez obywateli Polski jak i obcokrajowców. Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się również podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie wpływów środków pieniężnych pochodzących przede wszystkim z Federacji Rosyjskiej, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe w tym spółek działających w Wielkiej Brytanii, na Dalekim Wschodzie oraz w tzw. „rajach podatkowych”. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa „wyprała" łącznie ponad 1 miliard złotych.
Kupowali surowce mineralne z Afryki
W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa legalizowała korzyści uzyskane w ramach grupy przestępczej poprzez inwestowanie środków w surowce mineralne jakie kupowali na terenie Republiki Demokratycznej Konga. Chodziło o rudy tantalu oraz złota, które były importowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej z naruszeniem obowiązujących przepisów
Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 23 osoby, którym przedstawiono 32 zarzuty i zabezpieczano majątek sprawców o wartości ponad 17,2 miliona złotych.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa