W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolski pion PZ PK doprowadził do rozbicia „gangu barberów” zajmujących się porwaniami dla okupu

05.09.2023

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się porwaniami dla okupu. W toku postępowania zatrzymano już 10 osób.

czarne kajdanki

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, porwania dla okupu kwalifikowanego z art. 252 § 1 kk, wymuszenia rozbójniczego kwalifikowanego z art. 282 kk, rozboju z użyciem przedmiotu przypominającego broń palną z art. 280 § 1 kk oraz podżegania do zabójstwa kwalifikowanego z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 148 § 1 kk. Ponadto u dwóch podejrzanych zabezpieczono narkotyki i przedstawiono im w tym zakresie zarzuty posiadania narkotyków, w tym także w znacznej ilości kwalifikowane z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który jest nadal stosowany.

Brutalne porwanie biznesmena

Do zdarzenia doszło na początku lutego 2021 roku. Wówczas porwano biznesmena z woj. wielkopolskiego. Mężczyzna po wyjściu z domu został zaatakowany i pozbawiony wolności przez trzech mężczyzn, przebranych za funkcjonariuszy Policji i posługujących się przedmiotem przypominającym broń. Siłą wepchnęli pokrzywdzonego do samochodu, związali i wywieźli do jednego z okolicznych lasów. Tam mężczyzna był bity i zastraszany za pomocą przedmiotu przypominającego pistolet. Sprawcy grozili mu śmiercią. Chcieli uzyskać informację dotyczącą ukrytych pieniędzy należących do osoby trzeciej. W wyniku tortur pokrzywdzony przekazał sprawcom, gdzie znajdują się pieniądze. Wówczas napastnicy wypuścili pokrzywdzonego. Sprawcy udali się pod wskazane miejsce skąd zabrali walizkę z pieniędzmi w kwocie ponad 2 milionów złotych. Pokrzywdzony dotarł przez pola do jednego ze sklepów znajdujących się w okolicy miejsca uprowadzenia, skąd zadzwonił po pomoc. O wszystkim została powiadomiona Policja.

Do pierwszego zatrzymania doszło w styczniu 2022 roku. Zarzuty usłyszał wówczas mieszkaniec Leszna. W czerwcu 2022 r. zatrzymano kolejną osobę - mieszkańca Bydgoszczy, kolejnych we wrześniu i październiku 2022 r., w marcu 2023 r., a ostatnich w sierpniu 2023 r. Podczas kolejnych zatrzymań zabezpieczono również broń palną. Łącznie w sprawie zatrzymano 10 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty. Z ustaleń postępowania wynika, że część z podejrzanych zajmowała się prowadzeniem lokalu barberskiego, a jeden z nich pracował w nim także jako barber. Większość podejrzanych była wcześniej karana.

Sprawa nadal ma charakter rozwojowy prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}