Wielkopolski pion PZ PK przedstawił zarzuty komornikowi i przedsiębiorcom w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy
20.06.2022
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 4 osoby w tym 3 przedsiębiorców oraz komornika sądowego w śledztwie dotyczącym czynów korupcyjnych. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił trzem zatrzymanym przedsiębiorcom zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy kwalifikowane z art. 230 § 1 kk. Komornikowi sądowemu prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków kwalifikowane z art. 231 § 1 kk oraz obietnicę przyjęcia korzyści majątkowej kwalifikowane art. 228 § 3 kk.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
W celu zapewnienia prawidłowego toku śledztwa, wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozoru Policji, połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju.
Odrolnienie ziemi
Śledztwo nadzorowane przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczy powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych, a także przekroczenia uprawnień i przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej przez komornika sądowego.
W toku postepowania prokurator ustalił, że przedsiębiorcy działając wspólnie i w porozumieniu, powoływali się na rzekome wpływy u Burmistrza Miasta i Gminy Września oraz Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w celu szybkiego i pozytywnego zainicjowania, a następnie zakończenia postępowania o odrolnienie ziemi, a także zapewnienie preferencyjnego zakupu nieruchomości będącej przedmiotem licytacji komorniczej. Przedsiębiorcy obiecali udzielić komornikowi korzyści majątkowej w wysokości 100 tysięcy złotych. W zamian za swoje działania oczekiwali „wynagrodzenia” w postaci udziału w zysku z późniejszej transakcji na nieruchomości.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa