W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko „mafii paliwowej”

21.02.2022

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, w tym 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi. Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

figurka temidy na biurku wraz z książkami i globusem

Zakres zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw karnoskarbowych, pranie brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk oraz sześciu osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Obrót paliwami

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa za pośrednictwem kontrolowanych spółek wprowadzała do obrotu na terenie RP paliwa płynne pochodzące w rzeczywistości z obszaru UE, od których nie uiszczano należności budżetowych z tytułu podatku VAT. Ponadto grupa prowadziła czynności zmierzające do udaremnienia lub znacznego utrudnienia wykrycia i zajęcia środków płatniczych pochodzących z przestępstw karnoskarbowych związanych z unikaniem odprowadzania podatku VAT. W trakcie postępowania prokurator ustalił, że grupa działała głównie na terenie  Wielkopolski w okresie od sierpnia 2013 roku do grudnia 2016 roku.

Grupa, wbrew przepisom o podatku VAT, wprowadzała do obrotu na terenie Polski, paliwa płynne nabywane od podmiotów zagranicznych zarejestrowanych na terenie innych krajów unijnych, a następnie posługując się nierzetelnymi fakturami sprzedaży dokonywała fikcyjnych, pozorowanych dostaw wewnątrzunijnych tych paliw na rzecz podmiotu zagranicznego. W rzeczywistości były one rozprowadzane wyłącznie na terenie Polski. Do ewidencji zakupów włączano także fikcyjne faktury pochodzące od rzekomych dostawców krajowych w efekcie czego grupa odpowiedzialna jest za powstanie zaległości podatkowych w łącznej kwocie ponad 522 milionów złotych.

Prokurator zabezpieczył 26 milionów złotych

Grupa kontrolowała rozbudowaną strukturę podmiotów gospodarczych odpowiedzialnych za nabywanie i dystrybucję paliw, a także odrębne podmioty wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia rozliczeń finansowych. Działanie te miały zabezpieczyć sprawców przed utratą zaangażowanych w ten proceder środków pieniężnych oraz utrudnić ich wykrycie przez organy  ścigania oraz organy nadzoru finansowego.

W trakcie śledztwa prokurator zabezpieczył m.in. na poczet zaległości podatkowych mienie, w tym przede wszystkim pieniądze, o łącznej wartości ponad 26 milionów złotych. Nadal trwają poszukiwania lidera grupy, który ścigany jest listem gończym.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}