Wielkopolski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym „fabryki pustych faktur”
08.02.2024
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na terenie województwa dolnośląskiego dokonali zatrzymania mężczyzny w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. W miejscu zamieszkania osoby zatrzymanej zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych w postaci dokumentów WZ oraz faktur dotyczących podmiotów gospodarczych objętych śledztwem.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 271 § 3 kk.
Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało już 12 osób.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanego prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Pośrednik z zarzutami nakłaniania do potwierdzania fikcyjnego obrotu towarem
W toku śledztwa ustalano, że pośrednik nakłaniał osoby obsługujące bramy wjazdowe na terenie kopalni spółki Skarbu Państwa do potwierdzania nieprawdy w dokumentach WZ wystawianych przez podmioty gospodarcze. Pracownik podpisywał dokumenty świadczące o potwierdzeniu przyjęcia na teren kopalni wskazanego w nich towaru. Stanowił on przedmiot wystawianych „pustych faktur” i nigdy nie wjechał na teren kopalni. Pośrednik w zamian za podpisany dokument WZ oferował korzyść majątkową w kwocie 50 złotych od sztuki.
„Fabryka pustych faktur”
Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej od 2018 roku do 2024 roku dokonującej licznych przestępstw karno–skarbowych godzących w interesy ekonomiczne Skarbu Państwa. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani za pośrednictwem zarządzanych podmiotów gospodarczych nabywali faktury VAT nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych, które ewidencjonowali. W oparciu o nie wystawiali kolejne fikcyjne faktury na rzecz dalszych uczestników przestępczego procederu. W ten sposób grupa przestępcza wprowadzała w błąd organy skarbowe, których celem było uszczuplenie należności publicznoprawnych wobec Skarbu Państwa. W ramach przestępczego procederu wystawiono kilkaset faktur na kwotę co najmniej 10 milionów złotych, tym samym ograniczając wysokość zobowiązań podatkowych na kwotę ponad 4 milionów złotych.
Prokurator dokonał zabezpieczeń majakowych na mieniu podejrzanych na poczet przyszłych kar oraz naprawienia szkody w wysokości prawie 6 milionów złotych.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Rzecznik prasowy
Prokuratury Krajowej
prok. Przemysław Nowak