Wielkopolski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty powoływania się na wpływy byłemu senatorowi Józefowi P.
28.02.2024
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu 26 lutego 2024 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 4 osoby w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy. Wśród zatrzymanych jest Józef P. były senator RP.
Usłyszał prokuratorskie zarzuty
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanemu Józefowi P. zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy wśród urzędników państwowych kwalifikowane z art. 230 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Z ustaleń śledztwa wynika, że Józef P. w zamian za korzyść osobistą, w postaci fikcyjnych umów o świadczeniu przez niego i Jarosława W. usług oraz zaświadczeń w przedmiocie wykonywania pracy, podjął się działania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Fikcyjne umowy i zaświadczenia zostały następnie przedłożone przez Józefa P. i Jarosława W., w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu w celu uzyskania orzeczenia o odbyciu kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego.
Kolejny zatrzymany Jarosław W. usłyszał zarzuty powoływania się na wpływy w Narodowym Funduszu Zdrowia, Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym oraz wśród urzędników administracji państwowej gdzie podjął się załatwienia określonych spraw w zamian za korzyść osobiste w postaci umów, zaświadczenia o pracy oraz korzyści majątkowej w wysokości ponad 26 tysięcy złotych.
Kolejni zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące obietnicy udzielania korzyści osobistych i majątkowych w zamian za powoływanie się na wpływy Narodowym Funduszu Zdrowia, Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym oraz wśród urzędników administracji państwowej i załatwienia określnych spraw kwalifikowane z art. 230a § 1 kk.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania realną obawę matactwa oraz grożącą surową karę prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego Jarosława W. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Wobec Józefa P. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami.
Wobec pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 50 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju a ponadto wobec jednego z podejrzanych zakaz kontaktowania się z współpodejrzanymi i świadkami.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa