W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi

31.10.2024

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Grzegorza Brauna posła do Parlamentu Europejskiego.

wniosek_G Braun

Pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego - art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1 Regulaminu Parlamentu Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L z 2019 r., numer 302 z dnia 22 listopada 2019 r.) oraz art. 9 Protokołu numer 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.

W postępowaniu przygotowawczym nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie o sygn. akt 3041-1.Ds.109.2023 zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Grzegorza Brauna 7 przestępstw, a w tym czynów polegających na:

  • naruszeniu nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego Dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii, podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych – art. 222 § 1 kk w zb. z art. 191 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk
     
  • znieważeniu funkcjonariusza publicznego Dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii, podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, pomawiając o zachowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji oraz wykonywania zawodu lekarza – art. 226 § 1 kk w zb. z art. 212 § 1 i 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk;
     
  • uszkodzeniu choinki bożonarodzeniowej wraz ze zdobieniami, stanowiącej własność Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oddział w Krakowie i Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, powodując szkodę o wartości 1.400 zł – art. 288 kk;
     
  • uszkodzeniu mienia w postaci sprzętu nagłaśniającego oraz sprzętu elektronicznego o wartości 2.569 zł na szkodę Niemieckiego Instytutu Historycznego – art. 288 kk;
     
  • nieopuszczeniu siedziby Niemieckiego Instytutu Historycznego wbrew żądaniu Dyrektora tej instytucji – art. 193 § 1 kk;
     
  • publicznym znieważeniu na terenie Sejmu RP grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej i publicznym znieważeniu przedmiotu czci religijnej, czym obraził uczucia religijne – art. 257 kk w zb. z art. 195 § 1 kk w zb. z art. 196 kk w zw. z art. 11 § 2 kk;
     
  • naruszeniu nietykalności cielesnej osoby podejmującej interwencję na rzecz ochrony porządku publicznego, powodując lekki uszczerbek na zdrowiu – art. 157 § 2 kk w zb. z art. 217a kk w zw. z art. 11 § 2 kk.


Grzegorz Braun jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzysta z immunitetu parlamentarzysty europejskiego. 

Zgodnie z treścią artykułu 9 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej członkowie zgromadzenia Parlamentu Europejskiego korzystają:

  • na terytorium swojego państwa - z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu ich państwa;
     
  • na terytorium innego Państwa Członkowskiego - z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz immunitetu jurysdykcyjnego.

Grzegorz Braun korzysta z immunitetu przyznawanego członkom polskiego parlamentu, to jest posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i senatorom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz art. 7 ust. 1, 2 i 7, art. 7b ust. 1 i art. 7c ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora), co powoduje, że  nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za  przestępstwa objęte treścią wniosku bez zgody Parlamentu Europejskiego.
 

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

{"register":{"columns":[]}}