Wniosek o uchylenie immunitetu Maciejowi Nawackiemu sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie
09.12.2024
Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował dzisiaj wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie – Macieja Nawackiego.
Podstawą skierowania wniosku są ustalenia śledztwa wszczętego w sprawie przekroczenia uprawnień w dniu 7 lutego 2020 r. przez Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie poprzez uszkodzenie w trakcie Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie dokumentów, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać, czym działał na szkodę interesu publicznego wyrażającego się w prawidłowym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz zarządzaniu organem samorządu sędziowskiego, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk i art. 276 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.
W prowadzonym postępowaniu zgromadzono materiał dowodowy w postaci zeznań świadków – sędziów uczestniczących w Zebraniu Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie w dniu 7 lutego 2020 r., protokołu z oględzin przebiegu zebrania utrwalonego na płycie CD oraz kserokopii akt postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przeciwko Maciejowi Nawackiemu.
Uzyskane dowody stwarzają dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że Maciej Nawacki pełniąc obowiązki Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i wykonując z tego tytułu funkcję Przewodniczącego Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie nie dopełnił swoich obowiązków poprzez zaniechanie poddania pod głosowanie organowi samorządowemu wniosku o rozszerzenie porządku obrad Zebrania, podpisanego przez trzydziestu jeden sędziów, a tym samym zaniechał czynności zmierzających do jego rozpoznania przez właściwy organ kolegialny samorządu sędziowskiego, a następnie przekraczając swoje uprawnienia, dokonał publicznego zniszczenia tego dokumentu, którym nie miał prawa wyłącznie rozporządzać, czym działał na szkodę interesu publicznego wyrażającego się w prawidłowym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i zarządzaniu organem samorządu sędziowskiego uprawnionym do realizacji zadań określonych w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 231 § 1 kk i art. 276 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.
Pociągniecie sędziego do odpowiedzialności karnej zgodnie z art. 181 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wyrażenia zgody przez właściwy sąd dyscyplinarny. We wniosku o uzyskanie tej zgody należy wykazać, że zgromadzony materiał dowody daje podstawę do przedstawienia sędziemu zarzutu popełnienia przestępstwa.
Postępowanie prowadzone przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej jest na końcowym etapie, zebrano pełny materiał dowodowy, a do zakończenia sprawy niezbędne jest wydanie postanowienia o przedstawieniu Maciejowi Nawackiemu zarzutu popełnienia przestępstwa i wykonanie czynności z jego udziałem.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego