W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca polskich prokuratorów i policjantów z niemieckimi funkcjonariuszami doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej

02.05.2018

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji wykonywali czynności procesowe w ramach międzynarodowej pomocy prawnej dla prokuratury w Dreźnie. Czynności te polegały na realizacji skierowanych do strony polskiej Europejskich Nakazów Aresztowania i Europejskich Nakazów Dochodzeniowych.

Grupa kradła luksusowe samochody

Strona niemiecka prowadzi postępowanie karne dotyczące polskiej zorganizowanej grupy przestępczej. Działała ona co najmniej od października 2016 roku do stycznia 2018 roku. Jej członkowie zajmowali się kradzieżami z włamaniami luksusowych samochodów na terenie Niemiec.

Wartość skradzionych pojazdów oszacowana została przez stronę niemiecką na kwotę 1,7 miliona euro.

Z ustaleń śledztwa niemieckiego wynikało, że po dokonanych kradzieżach auta trafiały do Polski, gdzie były demontowane, a części sprzedawane. Do dokonywania kradzieży członkowie grupy wykorzystywali specjalistyczny sprzęt do pokonywania elektronicznych zabezpieczeń pojazdów, w tym urządzenia do pokonywania zabezpieczeń systemu bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu (Keyless Go), urządzenia służące do zagłuszania sygnałów radiowych (jammer), a także wykorzystywali narzędzia służące do fałszowania numerów identyfikacyjnych pojazdów VIN.

Zorganizowana grupa przestępcza charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podziałem ról. Członkowie grupy mieli odpowiednio wyznaczone role kurierów, złodziei i tak zwanych „wozaków”. Jedna z osób wyszukiwała na terenie Niemiec pojazdów, następnie zlecała kradzież wspólnikom wyposażając ich w sprzęt służący do pokonywania zabezpieczeń. Po kradzieży „wozak” przewoził skradziony samochód na terytorium Polski, gdzie przekazywał go paserom do rozbiórki.

Członkami grupy byli przede wszystkim mieszkańcy Zgorzelca i okolicznych miejscowości.

Podejrzani zostaną przekazani stronie niemieckiej

Wynikiem zrealizowanych w ostatnich daniach czynności było rozbicie polskiej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami luksusowych samochodów na terenie Niemiec. Na polecenie prokuratora dokonano zatrzymania 4 obywateli polskich w wieku od 23 do 37 lat, w tym 34-letnigo mieszkańca Zgorzelca Grzegorza C., który kierował grupą. Z kolei na terenie Niemiec dokonano zatrzymania jednej osoby.

W trakcie prowadzonych czynności zrealizowano także szereg przeszukań w typowanych miejscach przebywania sprawców, na terenie województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. W wyniku przeszukań ujawniono szereg przedmiotów, które potwierdziły udział podejrzanych w procederze związanym z kradzieżami pojazdów. Ujawniono i zabezpieczono między innymi kilkadziesiąt telefonów komórkowych, dowody rejestracyjne pojazdów, karty pojazdów, umowy kupna-sprzedaży pojazdów oraz części i podzespoły pochodzące ze skradzionych aut, a także kluczyki do różnych samochodów, jak też tablice rejestracyjne. Dokonano również zabezpieczenia pieniędzy w różnej walucie.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wnioski o ich przekazanie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Niemiec w celu przeprowadzenia przeciwko nim postępowania karnego oraz o ich tymczasowe aresztowanie.

Sąd przychylił się do wniosków prokuratora i postanowił o przekazaniu wszystkich podejrzanych stronie niemieckiej. Zgodnie z wnioskiem prokuratora Sąd zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 1 miesiąca.

Według obowiązujących przepisów zatrzymane osoby w najbliższym czasie zostaną przekazane stronie niemieckiej, gdzie będzie toczył się przeciwko nim proces karny.

Pierwsza realizacja Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji jako jedni z pierwszych podejmowali czynności związane z realizacją nowego instrumentu międzynarodowej pomocy prawnej w postaci Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego. Niewątpliwie przyczyniło się to do szybkiego i skutecznego pogłębienia materiału dowodowego w śledztwie prowadzonym przez stronę niemiecką.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 09:41 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:37 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}