Wszczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Zastępcę Prokuratora Generalnego
11.02.2025
Po rozpoznaniu zawiadomienia Prokuratora Generalnego Adama Bodnara prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął w dniu 11 lutego 2025 r. śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Zastępcę Prokuratora Generalnego w związku z podejmowaniem czynności procesowych z pominięciem pragmatyki służbowej oraz naruszeniem przepisów prawa i zasad bezstronności oraz obiektywizmu.
W dniu 10 lutego 2025 r. do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prokuratora Prokuratury Krajowej pełniącego funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego.
Z zawiadomienia wynikało, iż prokurator pełniący funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego przekroczył swoje uprawnienia określone m.in. w ustawie Prawo o Prokuraturze i naruszył zasadę obiektywizmu i bezstronności, w ten sposób, że podjął procesowe czynności prokuratora z pominięciem pragmatyki służbowej oraz z naruszeniem powszechnie obowiązujących przepisów.
W zawiadomieniu wskazano na konkretne przepisy, które miały zostać naruszone, a nadto na okoliczności uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa, polegające m.in. na wszczęciu i prowadzeniu postępowania bez dekretacji i rejestracji sprawy w prokuraturze, przy jednocześnie zachodzących podstawach do wyłączenia danego prokuratora.
W dniu dzisiejszym powyższe zawiadomienie, wraz z kopią dokumentów wytworzonych przez Zastępcę Prokuratora Generalnego, zostało przekazane do Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej celem procesowego rozpoznania.
Po zapoznaniu się z powyższymi materiałami prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w dniu 11 lutego 2025 r. wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego pełniącego funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego, w związku z przejęciem zawiadomienia pochodzącego od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego poza ustalonym trybem kancelaryjnym, z naruszeniem zasady bezstronności i obiektywizmu, prowadzeniem dalszych czynności procesowych bez rejestracji sprawy w prokuraturze, przy jednocześnie zachodzących podstawach do wyłączenia ww. prokuratora od podejmowania jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznaniem ww. zawiadomienia (wobec uzasadnionych wątpliwości co do jego bezstronności w danej sprawie), co stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego.
Wszczęcie śledztwa oznacza, iż w sprawie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk.
prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej