W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego wobec Zastępcy Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda

20.11.2024

Zarzut_dyscyplinarny_RH

W dniu 19 listopada 2024 r. Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego prokurator Marek Woźniak wydał postanowienie o przedstawieniu Zastępcy Prokuratora Generalnego Robertowi Hernandowi zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego określonego w art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o prokuraturze polegającego na uchybieniu godności urzędu poprzez to, że w dniu 12 stycznia 2024 r. w Warszawie w siedzibie Prokuratury Krajowej, pełniąc funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego, w pomieszczeniu sekretariatu, bez wcześniejszego uprzedzenia i w sposób nagły, rozpoczął rozmowę z Prokuratorem Generalnym Adamem Bodnarem w obecności innych prokuratorów pełniących funkcje kierownicze w prokuraturze, prokuratorów delegowanych do wykonywania czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także pracownika sekretariatu, jednocześnie przy użyciu trzymanego w ręku telefonu komórkowego w bezpośredniej bliskości rozmówcy dokonał rejestracji wizji i fonii tej rozmowy, która dotyczyła decyzji personalnej podjętej w tym samym dniu przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara w stosunku do prokuratora Dariusza Barskiego stwierdzającej, iż od dnia 12 stycznia 2024 r. wymieniony prokurator pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność dalszego wykonywania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego, co postawiło Prokuratora Generalnego Adama Bodnara w sytuacji przymusowej i niekomfortowej, w trakcie której w sposób nietaktowny (obcesowy) i emocjonalny wyrażał dezaprobatę dla podjętej decyzji personalnej, a następnie nie zabezpieczył nagrania tej rozmowy w taki sposób, aby uniemożliwić jej upublicznienie w mediach interaktywnych i społecznościowych, co naraziło Prokuratora Generalnego, z uwagi na sposób i okoliczności prowadzonej rozmowy, na publiczną dyskredytację oraz na szwank społeczne postrzeganie organu prokuratury, które to zachowanie pozostawało w sprzeczności z § 2 pkt 1 i § 22 ust. 1 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów stanowiącej Załącznik do uchwały Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym z dnia 12 grudnia 2017 r.,  tj. o przewinienie dyscyplinarne z art. 137 § 1 pkt 5 ustawy – Prawo o prokuraturze.

Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego postępowanie wyjaśniające w tej w sprawie wszczął na żądanie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Na etapie tego postępowania rzecznik podjął czynności zmierzające do weryfikacji zaistnienia czynu i możliwości uznania go za przewinienie dyscyplinarne. Poczynione ustalenia uzasadniały przekształcenie postępowania wyjaśniającego w postępowanie dyscyplinarne, co znalazło odzwierciedlenie w postanowieniu Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego z dnia 19 lutego 2024 r. o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego na podstawie art. 153 § 3 ustawy Prawo o prokuraturze.

W postępowaniu dyscyplinarnym zgromadzono pełny materiał dowodowy. Ocena tych dowodów pozwoliła na przyjęcie, że zachowanie Zastępcy Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda narusza wymagane od każdego prokuratora standardy zachowania w służbie oraz normy i zasady etyki określone w § 2 pkt 1 i § 22 ust. 1 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów stanowiącego załącznik do uchwały Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym z dnia 12 grudnia 2017 r. i wyczerpuje znamiona deliktu dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności urzędu.

Z zasad tych jednoznacznie wynika, że prokurator ma obowiązek przestrzegać prawa i dobrych obyczajów, zachowywać się godnie i honorowo, a w miejscach publicznych oraz podczas publicznych wystąpień zachowywać się w sposób zgodny z normami kultury, wykazując powściągliwość w wyrażaniu emocji i nie tracąc kontroli nad własnym zachowaniem. Podejmując zaś polemikę ze stanowiskiem innych osób prokurator powinien zachować umiar i unikać sformułowań deprecjonujących te osoby.

 

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}