W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyłudzili ponad 127 mln zł z tytułu zwrotu VAT w związku z handlem złotem

17.02.2017

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działań zorganizowanej grupy przestępczej. Działała ona od lipca 2011 roku do listopada 2012 roku na terenie Wrocławia, Warszawy, Radzymina, Łodzi i innych miast. Grupa mogła narazić Skarb Państwa na stratę ponad 127 milionów złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że przestępczy proceder miał związek z obrotem granulatem złota. Członkowie grupy kupowali za granicą złoto inwestycyjne, co jest zwolnione z podatku VAT. Następnie przerabiali je na granulat, którego sprzedaż w kraju obłożona jest 23-procentową stawką podatku. Wykorzystując łańcuch sprzedaży złota w formie granulatu, przestępcy liczyli, że kontrola skarbowa nie będzie badała pochodzenia produktu. Dzięki transakcjom grupa chciała uzyskać ogromny zysk w postaci wartości VAT-u, zapłaconego przez ostatecznego odbiorcę produktu.

Członkowie grupy sprzedali ponad 3380 kilogramów granulatu złota.

Co zarzuca się podejrzanym

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do tymczasowego aresztowania już czterech podejrzanych: Andrzeja W., Andrzeja N., Grzegorza P. oraz Krzysztofa S.

Dwaj z podejrzanych pozostają pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a dwóch kolejnych jest podejrzanych o udział w tej grupie. Są oni także podejrzani o popełnienie przestępstw polegających na fikcyjnym karuzelowym obrocie granulatem złota, co skutkowało narażeniem na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, a także o popełnienie przestępstw przeciwko dokumentom. Podejmowali też czynności mające udaremnić bądź znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych uzyskanych z czynów zabronionych, co potocznie określane jest mianem prania brudnych pieniędzy.

Oprócz tego podejrzani pozostają pod zarzutem popełnienia przestępstw korupcji gospodarczej, polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w postaci granulatu lub sztab złota o wartości kilku milionów złotych w zamian za zachowanie stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji.

W toku śledztwa zabezpieczone zostały 103 kg złota inwestycyjnego w sztabach. Złoto stanowi zabezpieczenie majątkowe na poczet ewentualnych kar grzywny i innych dolegliwości finansowych, które mogą zostać orzeczone wobec podejrzanych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:02 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:30 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}