W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyrok skazujący za nielegalną produkcję materiałów wybuchowych

05.07.2017

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Marcinowi O. Został on oskarżony między innymi o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji materiałów wybuchowych, które zagrażałoby życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach (art. 164 par. 1 kodeksu karnego).

Po wpłynięciu aktu oskarżenia do Sądu odbyły się dwie rozprawy. Pomimo tego, że oskarżony Marcin O. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów w dniu 26 czerwca 2017 r. został ogłoszony wyrok skazujący w tej sprawie. Marcin O. został uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu przestępstw. Sąd wymierzył mu karę łączną 7 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd wymierzył wobec oskarżonego grzywnę oraz obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej popełnionymi przestępstwami.

Wyrok jest nieprawomocny.

Zagrożone życie mieszkańców bloku

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że mieszkaniec Jeleniej Góry – Marcin O. w nielegalny sposób produkował substancje wybuchowe. Oskarżony wyprodukował co najmniej 21 kilogramów gotowych materiałów wybuchowych, które zabezpieczono i zdetonowano przez pirotechników w bezpiecznym miejscu.

Biegły z zakresu materiałów wybuchowych stwierdził, że niekontrolowany wybuch zabezpieczonych substancji mógłby spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców budynku wielorodzinnego, w którym zamieszkiwał oskarżony. Realna była także groźba zawalenia się tego budynku. Realnie zagrożone byłoby również życie i zdrowie mieszkańców okolicznych kamienic.

Oskarżony wysadzał bankomaty

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony Marcin O. wytwarzał substancje wybuchowe w celu użycia ich do konstruowania urządzeń wybuchowych służących mu do wysadzania bankomatów oraz zaboru z nich pieniędzy. Wcześniej trzykrotnie na terenie Piechowic oskarżony podejmował próby detonacji bankomatu przy użyciu butli gazowych.

Na podstawie tych ustaleń Marcinowi O. zarzucono również wysadzenie przy użyciu wytworzonych substancji wybuchowych bankomatu przy sklepie Biedronka w Poznaniu. Doszło do tego 31 lipca 2016 roku. W toku tego zdarzenia oskarżony nie dostał się do kasetek z pieniędzmi. Swoim działaniem spowodował on jednak szkody w łącznej wysokości ponad 100 tysięcy złotych.

Oskarżonemu Marcinowi O. zarzucono również podrobienie dokumentu oraz nielegalne posiadanie broni palnej oraz prekursorów materiałów wybuchowych.

Zaangażowanie wielu służb

Pierwsze czynności w tej sprawie zostały podjęte przez prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej 16 września 2016 roku. Związane były one z ujawnionym w nocy z 15 na 16 września 2016 roku wybuchem niewielkiej ilości wytworzonej przez Marcina O. substancji w postaci nadtlenku urotropiny (HMTD). Jest to substancja silnie reagująca na ciepło i uderzenia. Jest ona zbliżona mocą i sposobem działania do TATP (nadtlenku acetonu) nazywanego potocznie „matką szatana”, używanego przez terrorystów na całym świecie.

Na miejscu zdarzenia w czynnościach, które nadzorował prokurator, uczestniczyli również funkcjonariusze Policji, pirotechnicy, służby ratownicze oraz przedstawiciele władz miejskich Jeleniej Góry. Na czas prowadzenia czynności z terenu zagrożonego wybuchem ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 09:53 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:19 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}