Wyrok skazujący za udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej agencję towarzyską
27.11.2017
Sąd Apelacyjny w Białymstoku 23 listopada 2017 roku utrzymał w mocy wyrok skazujący wobec 6 osób, które Prokuratura Regionalna w Białymstoku oskarżyła o udział w latach 2008 – 2015 w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu ułatwianie i czerpanie korzyści z nierządu, jak również tzw. pranie brudnych pieniędzy, a także wobec kolejnych 3 osób oskarżonych wyłącznie o tzw. pranie brudnych pieniędzy.
Sprawcy zostali pozbawieni wszystkich korzyści majątkowych
Sąd Okręgowy w Łomży, który orzekał w I instancji w tej sprawie, 10 kwietnia 2017 roku, na wniosek prokuratora, orzekł wobec oskarżonych przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa w postaci pieniędzy i praw majątkowych do nieruchomości oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z sutenerstwa i pochodzących z tzw. prania brudnych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 1,5 miliona złotych.
Wobec dwóch mężczyzn – założycieli i kierujących grupą – zapadły wyroki 6 i 4 lat pozbawienia wolności. Wobec pozostałych orzeczono kary łączne pozbawienia wolności w wymiarze od 10 miesięcy do 1 roku i 3 miesięcy z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby od 2 do 3 lat. Sąd wymierzył także sprawcom grzywny w wysokości od 3 tysięcy złotych do 20 tysięcy złotych.
Jak działali członkowie grupy przestępczej
Sześcioro skazanych, pod pozorem prowadzonej w Łomży działalności hotelarskiej, zapewniało ochronę, zakwaterowanie, fikcyjne zatrudnienie oraz udostępniało pokoje celem uprawiania prostytucji przez co najmniej 69 kobiet narodowości polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. W zamian sprawcy pobierali 50 proc. kwoty wypłacanej za usługę seksualną, co łącznie pozwoliło na uzyskanie korzyści w wysokości ponad 1,5 miliona złotych.
Uzyskane z czynu zabronionego pieniądze sprawcy lokowali na rachunkach bankowych, a także kupowali nieruchomości, które następnie przekazywali członkom rodziny. Ustalono, iż przestępcy nabyli 9 nieruchomości w postaci gruntów rolnych, działek budowlanych i mieszkań o łącznej wartości ponad 600 tysięcy złotych. Majątek ten w toku śledztwa został zabezpieczony przez prokuratora.
Nadto w trakcie postepowania przygotowawczego na poczet przyszłych kar i środków karnych o charakterze majątkowym zajęto m.in. na rachunkach bankowych i w gotówce środki pieniężne w kwocie ponad 520 tysięcy złotych, a także 3 samochody osobowe o wartości w sumie 90 tysięcy złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 11:32 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:06 administrator gov.pl