Wyrok uwzględniający powództwo kobiety, która utraciła mieszkanie w wyniku zawarcia umowy pożyczki
18.12.2018
14 grudnia 2018 roku przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok uwzględniający powództwo kobiety, która utraciła mieszkanie w wyniku zawarcia umowy pożyczki, zabezpieczonej przeniesieniem prawa własności do lokalu Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględniając powództwo, zasądził na rzecz kobiety kwotę 137 266 złotych. Zasądził również kwotę 20 000 złotych tytułem zadośćuczynienia za nękanie.
Oszustwo objęte postępowaniem w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej
Umowa, w następstwie której kobieta utraciła mieszkanie, objęta jest toczącym się w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku postępowaniem w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej. W jej toku mężczyzna, który zawarł umowę, usłyszał zarzut popełnienia na szkodę kobiety przestępstwa oszustwa.
Prokurator zgłosił udział w postępowaniu cywilnym
W toczącym się równolegle przed Sądem postępowaniu cywilnym kobietę wspierał prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który zgłosił w nim swój udział.
Została wprowadzona w błąd
W sierpniu 2011 roku kobieta zawarła notarialną umowę pożyczki z jednoczesnym zabezpieczeniem jej spłaty umową przeniesienia prawa do należącego do niej mieszkania. Udzieliła również pełnomocnictwa do wymeldowania zamieszkujących w nim osób.
Kobieta została wprowadzona w błąd co do charakteru zawartej umowy, jak i jej skutków w przypadku nie spłacenia pożyczki. Mężczyzna, z którym zawarła umowę, wymeldował mieszkańców, do mieszkania wprowadził osoby bezdomne, a wykorzystując chwilową nieobecność kobiety, wymienił zamki w drzwiach i odmówił wpuszczenia jej.
Żądania pozwu
W skierowanym do Sądu powództwie kobieta wniosła o zapłatę na jej rzecz określonej kwoty z tytułu czynu niedozwolonego oraz zadośćuczynienia z tytułu nękania, polegającego na sprowadzeniu do mieszkania osób bezdomnych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 11:31 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:55 administrator gov.pl